Twitter dünya liderlerinin attığı, kurallara uymayan tweet’leri etiketleyecek

Twitter, nüfuzlu hükumet yetkililerinin attığı kurallara uygun olmayan tweet’leri etiketleyeceğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkanı Donald Trump daha önce Twitter’ın içerik politikasına uymayan tweet’ler atmıştı. Kullanıcılar da Twitter’ın neden bu tweet’lere müdahale etmediğini sorgulamaya başlamıştı. Yakın zamanda bir blog yazısı yayımlayan Twitter, dünya liderlerinin attığı, kurallara uygun olmayan tweet’leri etiketleyeceğini belirtti. Uygulamanın duyurulduğu blog yazısında Trump’ın adı direkt geçmese de, bu yeni kuralın onaylı hesaba sahip hükumet yetkililerine, hükumet temsilcilerine ve 100 binden fazla takipçisi olan hükumet pozisyonu adaylarına uygulanacağı belirtiliyor.

Beyaz Saray, Twitter’ın yeni planına hemen yanıt vermedi. Ancak Çarşamba günü Twitter ve diğer büyük teknoloji devlerini ağır şekilde eleştiren Trump, “Twitter’ın yaptığı hamle inanılmaz kötü. Resmen konuşmanıza izin vermiyorlar.” dedi.

Tweet’ler silinmeyecek

Twitter’ın bu uygulaması, daha önceki yaklaşımından epeyce farklı. Çünkü şirket 2018’in Ocak ayında, dünya liderlerinin tartışmalı gibi görünen tweet’lerini bile engellemek konusunda kararsız olduğunu söylemişti. Yeni uygulamayla birlikte tweet’lerin etiketleneceğini söylemiştik. Twitter standartlarını ihlal eden tweet’lere uyarı notu düşülecek. Kullanıcılar uyarı işaretine tıklayınca tweet’i görebilecek. Twitter, bu tür tweet’lerin algoritmayla öne çıkarılarak yayılmasını zorlaştırmak için de çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: CNBC

Twitter, Donald Trump başta olmak üzere dünya liderlerini etkileyebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatıyor. Onaylı hesaba sahip hükumet yetkililerinin, hükumet temsilcilerinin ve 100 binden fazla takipçisi olan hükumet pozisyonu adaylarının tweet’leri Twitter’ın içerik politikasına uygun değilse tweet’ler etiketlenecek. Bu tarz tweet’lere uyarı notu düşülecek. Kullanıcılar ancak uyarı işaretine tıklayınca tweet’i görebilecek. Twitter, bu tür tweet’lerin algoritmayla öne çıkarılarak yayılmasını zorlaştırmak için de çalıştıklarını söyledi.Yorumunuz: