Trump’tan para kazanan Twitter botu

Donald Trump'ın Twitter üzerinden eleştirdiği şirketlerin hisselerini satıp, olumlu görüş belirttiği şirketlerin hisselerini satın alan bot kar ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Donald Trump Twitter’ı kullanmayı seviyor. Başkan olmasına rağmen ekonominin içinde aktif olarak yer almaya devam eden Trump, sık sık şirketlerle ilgili tweet atıyor. Ancak bu kadar etkili birisinin bir şirket için söylediği şeylerin etkisi de büyük oluyor. ABD Başkanı bir şirket için olumsuz görüş belirtiyorsa o şirketin hisseleri düşüş gösteriyor. Aynı şekilde, olumlu görüş belirtilen şirketlerin hisseleri de artıyor.

Sadece Twitter kar etmeye yetiyor

Trump’ın piyasalara etkisinden faydalanabileceğini düşünen Google X Robotics Yazılım Müdürü  Max Braun, bu bilgilere göre hisse alıp satan bir bot geliştirdi. Botun tek amacı, Trump’ın tweet’lerini takip ederek, adı geçen şirketlerin hisselerini alıp satmak. Tweet’lerde Trump’ın görüşlerinin olumlu ya da olumsuz olduğunu anlamaya çalışan bot, ulaştığı sonuca göre yatırımlarını değerlendiriyor. Bot ayrıca Twitter üzerinden bu konuda yatırım tavsiyesi de veriyor.

Botun çalışma prensibine örnek olarak gösterilen tabloda, 100 bin Dolar ile başlayan botun kısa sürede 107 bin Dolar’a ulaştığı görülüyor. Bot bazı tweet’leri yanlış yorumlasa da uzun vadede kar elde etmeyi başarıyor. Braun, botu geliştirmek isteyen yazılımcıların Github üzerinden yazılımın koduna ulaşabileceğini ve önerilerini sunabileceğini belirtiyor.

Geçtiğimiz dönemde reklam ajansı T3 de benzer bir bot geliştirmiş ve Trump’ın yorumlarına göre hisseleri satmaya başlamıştı.

Kaynak: Mashable

Trump'ın piyasalara etkisinden faydalanabileceğini düşünen Google X Robotics Yazılım Müdürü Max Braun, bu bilgilere göre hisse alıp satan bir bot geliştirdi. Botun tek amacı, Trump'ın tweet'lerini takip ederek, adı geçen şirketlerin hisselerini alıp satmak. Tweet'lerde Trump'ın görüşlerinin olumlu ya da olumsuz olduğunu anlamaya çalışan bot, ulaştığı sonuca göre yatırımlarını değerlendiriyor. Bot ayrıca Twitter üzerinden bu konuda yatırım tavsiyesi de veriyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği