“Tuvaletleri temizleyeceğim, hayvanlara sarılacağım”

Halka açık wi-fi hizmeti sunan Purple adlı şirket, karmaşık anlaşmaların ne kadar tehlikeli olabileceğini eğlenceli bir yöntemle kanıtladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

World Wide Web’in kurucusu Tim Berners-Lee bu yılın başlarında kendisini en çok endişelendiren şeylerden birisinin, boyutu git gide büyüyen kullanım anlaşmalarının kullanıcılara getirdiği yaptırımlar olduğunu belirtmişti. Şimdi halka açık wi-fi hizmeti sunan bir şirket, karmaşık anlaşmaların ne kadar tehlikeli olabileceğini eğlenceli bir yöntemle kanıtladı.

Manchester merkezli Purple adlı şirket, diğer şirketlerin müşterilerine internet hizmeti sunmasını sağlıyor. İki hafta önce ‘Kullanım Koşulları’ metninde bazı değişiklikler yapan şirket, kimsenin bu uzun metinleri okumadığını kanıtlamış oldu. Anlaşmaya ‘Kamu Hizmeti Koşulu’ adlı bir bölüm ekleyen Purple, 22 binden fazla kişinin bu anlaşma ile aldıkları ücretsiz internet hizmetinin karşılığında bin saatlik kamu hizmeti yapmayı kabul ettiğini belirtti. Anlaşmada yer alan kamu hizmetleri şu şekilde:

 • Yerel parklardan hayvan atıklarını toplamak
 • Sokak hayvanlarına sarılma hizmeti sunmak
 • Tıkalı lağım giderlerini elle açmak
 • Yerel festival ve etkinliklerdeki taşınabilir tuvaletleri temizlemek
 • Salyangozların fark edilmelerini sağlamak için kabuklarını boyamak
 • Sokaklara yapışmış sakızları temizlemek

Ayrıca bu garip kuralları fark eden kişilere ödül vermeyi vaat eden şirket, 2 hafta içinde sadece bir kişinin bu ödülü almaya hak kazandığını söyledi.

Amaç veri koruma düzenlemesine dikkat çekmek

Purple’ın bu anlaşmalara dayanarak insanları gerçekten kamu hizmetine zorlayıp zorlayamayacağı konusu net değil ancak şirket zaten böyle bir çabaları olmayacağını ifade ediyor. Bu maddeler aslında hem kullanım anlaşmalarını okumanın gerekliliğine dair bir farkındalık oluşturma çabası hem de Purple’ın Genel Veri Koruma Düzenlemesi‘ne uyan ilk wi-fi hizmeti sunucusu olduğunu göstermek için bir pazarlama çalışmasıydı.

Genel Veri Koruma Düzenlemesi yönergeleri 25 Mayıs 2018’den itibaren AB üyesi ülkelerde uygulanması zorunlu hale gelecek. Yeni düzenlemelerin kullanım koşullarını basitleştirmesi ve müşterilerin kişisel verilerinin nasıl kullanılabileceği konusunda daha fazla şeffaflık getirmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Gizmodo

Halka açık wi-fi hizmeti sunan Purple adlı şirket, karmaşık anlaşmaların ne kadar tehlikeli olabileceğini eğlenceli bir yöntemle kanıtladı. İki hafta önce 'Kullanım Koşulları' metninde bazı değişiklikler yapan şirket, kimsenin bu uzun metinleri okumadığını kanıtlamış oldu. Anlaşmaya 'Kamu Hizmeti Koşulu' adlı bir bölüm ekleyen Purple, 22 binden fazla kişinin bu anlaşma ile aldıkları ücretsiz internet hizmetinin karşılığında bin saatlik kamu hizmeti yapmayı kabul ettiğini belirtti. Anlaşmada yer alan kamu hizmetleri şu şekilde:

 • Yerel parklardan hayvan atıklarını toplamak
 • Sokak hayvanlarına sarılma hizmeti sunmak
 • Tıkalı lağım giderlerini elle açmak
 • Yerel festival ve etkinliklerdeki taşınabilir tuvaletleri temizlemek
 • Salyangozların fark edilmelerini sağlamak için kabuklarını boyamak
 • Sokaklara yapışmış sakızları temizlemek

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği