Türkiye’de App Store kullanım alışkanlıkları

Mobile Action, Türkiye’deki App Store kullanıcılarının arama, sayfa görüntüleme ve uygulama indirme davranışlarına dair detaylı bir rapor hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uygulama mağazası optimizasyon şirketi Mobile Action, Türkiye’deki App Store kullanıcılarının arama, sayfa görüntüleme ve uygulama indirme davranışlarına dair detaylı bir rapor hazırladı. Analiz Türkiye’de popüler 2000’den fazla uygulamanın verileri incelenerek gerçekleştirildi. Raporun başlıca çıkarımları şunlar:

Her 1000 arama sonucu ortalama 223 ürün sayfası görüntülemesine ve 35 indirmeye dönüşüyor.

Çarşamba ve perşembe günleri ortalama yüzde 35 daha az arama sonucu görüntüleniyor.

Cuma günleri arama sonuçlarının sayfa görüntülemeye dönüşme oranında yüzde 23’ten yüzde 19’a düşüş görülüyor. Ancak ziyaret edilen uygulama sayfalarında indirme oranı ortalamanın yüzde 25 daha üstünde olduğu için toplam sonuç dengeleniyor.

İndirme düzeni hafta içinde düzenli olarak dağılmış görünse de hafta sonu ortalama yüzde 25 daha fazla uygulama indiriliyor.

Kategoriler

  1. Eğlence kategorisi, yüzde 11,4 ile arama sonucuna göre indirme oranı en yüksek olan kategori.
  2. İş uygulamalarında ise her 1000 aramanın sadece 12’si uygulama indirme ile sonuçlanıyor. Öte yandan, iş uygulamaları sayfalarını ziyaret eden her 1000 kişiden 771’i uygulamayı indiriyor. Yani iş uygulamaları söz konusu olduğunda, kullanıcıların zaten indirmek istedikleri uygulamayı bilerek App Store’a geldikleri söylenebilir.
  3. Oyunlar kategorisinde ortalama her 1000 arama sonucu 25 indirme ile sonuçlanıyor. Öte yandan her 1000 uygulama sayfası ziyaretinde 139 kez uygulama indiriliyor. Düşük indirme oranı, özellikle oyun kategorisinde uygulama mağazası sayfasındaki ekran görüntüleri, ikonlar, videolar ve yorumların çok önemli olduğunu gösteriyor.
  4. Alışveriş kategorisinde her 1000 arama sonucu 473 sayfa görüntüleme getiriyor. Ancak görüntülenen her 1000 uygulama sayfasından sadece 28’i indirme ile sonuçlanıyor.
Kaynak: Mobile Action

Mobile Action, Türkiye’deki App Store kullanıcılarının arama, sayfa görüntüleme ve uygulama indirme davranışlarına dair detaylı bir rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye’de App Store’da yapılan aramaların 223’ü kullanıcıları ürün sayfasına yönlendiriyor ve bunların ortalama 35 tanesi uygulamanın indirilmesi ile sonuçlanıyor. Rakamlar uygulamanın kategorisine ve haftanın günlerine göre değişiklik gösteriyor.Yorumunuz: