Trollerin tarihi Ethereum spekülasyonu

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in öldüğüne dair asılsız haber, dijital para biriminin kısa sürede 4 milyar Dolar değer kaybetmesine sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazar akşamı, dijital para birimi Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in bir otomobil kazasında öldüğü ve insanların ellerindeki Ethereum’ları bir an önce satmaya çalıştığı haberi piyasaya bomba gibi düştü. 4Chan üzerinden yayınlanan haberin düzmece olduğu kısa süre içinde anlaşıldı. Ancak gerginlik anında gerçekleşen satışlarla Ethereum’un toplam piyasa değeri birden 4 milyar Dolar azaldı. Coindesk’in grafiğinde, Ethereum’a vurulan darbe net bir şekilde görülüyor:

 

Buterin pazar akşamı bu sahte haberleri durdurmak için Twitter’dan bir görsel paylaştı. Görselde blok zinciri teknolojisi için yeni bir kullanım senaryosu yazılı kağıdı elinde tutan Buterin, ölmediğini takipçilerine kanıtlamış oldu. Genellikle böyle durumlarda insanlar o günün gazetesini ellerinde tutarak fotoğrafın yeni çekildiğini kanıtlarlar. Buterin’in yöntemi bunun teknoloji dünyasındaki karşılığı gibi.

Bu paylaşımın ardından satışlar biraz olsun yavaşlasa da ertesi gün yine devam etti. Pazar akşamı 320 Dolar üzerinde işlem gören Ethereum bir ara 237 Dolar’a kadar düştü. Şimdilerde 260 Dolar civarında işlem gören dijital para birimi toparlanma sinyalleri veriyor.

Yine de bu olay, dijital para birimlerinin manipülasyonlara ne kadar açık olduğunun bir kanıtı. Yalan haberi yayan kişilerin bunu sadece kötü bir şaka olarak yapmış olma ihtimali de var ama piyasada hareketlilik yaratma amacı güdülmesi de bir o kadar olası.

Öte yandan geçtiğimiz hafta yaşanan bir aksaklık sebebiyle büyük bir borsada Ethereum kısa bir süre sadece 10 Sent’e alınabilir hale geldi. Hatanın düzeltilmesinin ardından dijital para birimi tekrar 300 Dolar’ın üzerinde işlem görmeye devam etmişti. Bu kısa sürede yapılan satışlar ise borsanın zarar etmesine sebep oldu.

Kaynak: Fortune

Pazar akşamı, dijital para birimi Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in bir otomobil kazasında öldüğü ve insanların ellerindeki Ethereum’ları bir an önce satmaya çalıştığı haberi piyasaya bomba gibi düştü. 4Chan üzerinden yayınlanan haberin düzmece olduğu kısa süre içinde anlaşıldı. Ancak gerginlik anında gerçekleşen satışlarla Ethereum’un toplam piyasa değeri birden 4 milyar Dolar azaldı. Coindesk’in grafiğinde, Ethereum’a vurulan darbe net bir şekilde görülüyor:2 yanıt

Yorumunuz: