Trol tweet’leri bağışa çevirmek mümkün

İki reklam ajansı bir araya gelerek nefret söylemi içeren tweet'leri bağışa çevirmeye imkan sağlayan Troll Tax'i kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternette karşımıza çıkan troller kadar sinir bozucu olan az şey vardır. Fakat trollere laf anlatmaya çalışmak yerine lafı bırakıp icraata geçmek mümkün. Raleigh merkezli Balwin& reklam ajansı ile New York merkezli Hunter S. & Thompson reklam ajansı iş birliği yaparak Troll Tax adlı siteyi kurdu. Troll Tax, trollerin adına çeşitli kuruluşlara bağış yapmanızı sağlayan bir site. Sürecin işleyişi oldukça basit. Hoş olmayan bir tweet’in URL’ini kopyalayıp siteye yapıştırıyorsunuz. Daha sonra bir hayır kuruluşu belirleyip bağış yapıyorsunuz (en az 2 Dolar) ve isterseniz trol’e onun adına o kuruma bağış yapıldığını belirten bir tweet gönderebiliyorsunuz.

Adına en fazla bağış yapılan kişi Donald Trump

Süreci kolaylaştırmak için sitenin Chrome eklentisi de mevcut. Baldwin& kurucusu Fast Company’e yaptığı açıklamada, “İnsanlığı saran nefret havasını göz önünde bulundurarak bu durumu olumlu bir şeye dönüştürüp dönüştüremeyeceğimizi görmek istedik. Kötü niyetli birinin tweet’ini, hedef aldığı kitleye veya değere yardım etmek için kullanmanın faydalı olabileceğini düşündük.” diyor. Troll Tax sitesinde görüleceği üzere adına en fazla bağış yapılan Twitter kullanıcısı Donald Trump oldu. Trump adına bu zamana dek toplam 75 Dolar bağış yapıldı. Trump’tan sonra adına en fazla bağış yapılan kişi ise Trump’ın oğlu Donald Trump Jr..

Kaynak: PSFK

Raleigh merkezli Balwin& reklam ajansı ile New York merkezli Hunter S. & Thompson reklam ajansı iş birliği yaparak Troll Tax adlı siteyi kurdu. Troll Tax, trollerin adına çeşitli kuruluşlara bağış yapmanızı sağlayan bir site. Sürecin işleyişi oldukça basit. Hoş olmayan bir tweet'in URL'ini kopyalayıp siteye yapıştırıyorsunuz. Daha sonra bir hayır kuruluşu belirleyip bağış yapıyorsunuz (en az 2 Dolar) ve isterseniz trol'e onun adına o kuruma bağış yapıldığını belirten bir tweet gönderebiliyorsunuz. Baldwin& kurucusu, "İnsanlığı saran nefret havasını göz önünde bulundurarak bu durumu olumlu bir şeye dönüştürüp dönüştüremeyeceğimizi görmek istedik." diyerek orijinal fikrin altında yatan düşünceyi açıklıyor. Siteden görüleceği üzere, adına en fazla bağış yapılan Twitter kullanıcısı Donald Trump oldu. Trump adına bu zamana dek toplam 75 Dolar bağış yapıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği