Tokyo’yu terk edene 140 bin Lira

Japon hükumeti insanları Tokyo’nun dışında yaşamaya ikna etmek için yeni bir yöntem denemeyi düşünüyor: para ödemek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon hükumeti insanları Tokyo’nun dışında yaşamaya ikna etmek için yeni bir yöntem denemeyi düşünüyor: para ödemek. Japon ulusal yayın kurumu NHK tarafından yayınlanan raporda hükumetin, önümüzdeki yıldan itibaren Tokyo’nun 23 bölgesi dışında iş bulup oraya yerleşmeye karar veren kişilere 3 milyon Yen (140 bin Lira) ödemeyi planladığı ifade edildi.

Tokyo ve başkenti çevreleyen metropol bölgesi toplam 38 milyon nüfusuyla uzun zamandır oldukça popüler durumda. Japonya’nın toplam nüfusu azalsa da bu bölgenin nüfusu artmaya devam ediyor. Bu da diğer şehirlerin nüfusunun daha da azalması anlamına geliyor.

Tokyo’nun yanı sıra Chiba, Kanagawa ve Saitama illerinde 2017’de önemli bir nüfus artışı yaşandı. NHK’ye göre, son 22 yıldır Tokyo’ya taşınanların sayısı, Tokyo’dan ayrılanların sayısından saha fazla. Japonya’daki her üç kişiden biri Tokyo bölgesinde yaşıyor.

Vergi indirimleri kapıda

Hükumet, insanlar Sendai ve Sapporo gibi diğer büyük şehirlerden uzaklaştıkça, insanları buralara çekmek için vergi indirimi gibi yöntemler uygulamayı düşünüyor. Geçtiğimiz yıl nüfus artışı yaşayan illerden biri de Japonya’nın merkezinde yer alan endüstri merkezi Aichi’ydi. Bu ilin nüfusu özellikle göçmen çalışanlarla arttı. Japonya’da Nagasai dışında her ilde geçtiğimiz yıl yabancı sayısında artış görüldü. Sadece Okinawa bölgesi doğum sayısının ölüm sayısını aşması sebebiyle nüfus artışı yaşadı.

Japon hükumeti onlarca yıldır insanları başkentten uzak tutmaya ve nüfusu azalan bölgeleri yeniden canlandırmaya çalışıyor. “Bölgelerin yeniden canlandırılması” adlı program dahilinde bazı yerel yönetimler şirketlerin Tokyo bölgesini terk etmesi için vergi indirimine gidiyor. Diğer bölgelerde ise taşınma masrafları yerel yönetim tarafından karşılanıyor.

Seto İç Denizi’nde bir ada, eski bir evi yeni taşınanların kullanması için düzenlemek adına kitle fonlamasına başvurdu ve bölgeye yeni birilerinin taşınmasını sağladı. Merkezi yönetim ayrıca Tokyo’da hızla artan yaşlı nüfusu da başkentin dışına yerleştirmeyi düşündü.

Tokyo’dan uzaklaşma trendi

Aslında genç Tokyolular arasında kentsel yaşamı geride bırakıp daha küçük, ucuz ve sessiz yerlere yerleşme planları yapanlar da var. Bazı bölgeler de işletmeleri Tokyo’yu terk etmeye ikna etme konusunda başarıya ulaşmış durumda. Fukuoka ve Kyushu gibi şehirler teknoloji çalışanları ve yeni girişimler için tercih noktası haline geldi. Hem maliyetlerin azlığı hem de şehirlerin Asya’daki diğer yeteneklere ve pazarlara yakınlığı bu şehirleri girişimler için cazip kılıyor.

Hokkaido’daki küçük kayak kasabası Niseko da yurt dışında Japonya’nın kayak merkezlerine yönelik ilginin artmasıyla ufak bir nüfus artışı yaşıyor. Ancak Japon hükumetinin bürokrasisi, en iyi okulların Tokyo’da olması, en büyük şirketlerin de Tokyo’da konuşlanması gibi durumlar, bölgenin nüfusunun azaltılmasını zorlaştırıyor.

Kaynak: Quartz

Japon hükumeti insanları Tokyo’nun dışında yaşamaya ikna etmek için yeni bir yöntem denemeyi düşünüyor: para ödemek. Japon ulusal yayın kurumu NHK tarafından yayınlanan raporda hükumetin, önümüzdeki yıldan itibaren Tokyo’nun 23 bölgesi dışında iş bulup oraya yerleşmeye karar veren kişilere 3 milyon Yen (140 bin Lira) ödemeyi planladığı ifade edildi. Tokyo ve başkenti çevreleyen metropol bölgesi toplam 38 milyon nüfusuyla uzun zamandır oldukça popüler durumda. Japonya’daki her üç kişiden biri Tokyo’da yaşıyor.3 yanıt

  1. burak avatarı
    burak

    hemen ikametgah değiştirip Tokya”ya yerleşmeliyiz :D

  2. Timuçin Çelik avatarı
    Timuçin Çelik

    İstanbul’da da olsa keşke.

Yorumunuz: