Tığ örgüsüyle yapılan gerçek boyutlu iskelet

Sanatçı Shanell Papp, tığ örgüsü ile ürettiği kadavrayı tanıttı. Gerçek boyutlu olarak örülen kemiklerin içinde yine gerçek boyutlu, yün organlar bulunuyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçmişte birçok tığ örgüsü (kroşe) eşyalar görmüştük. Bunlar genellikle yiyeceklerden ilham alıyor ancak arada sırada bir sanatçı çıkıp insan vücudundan ilham alarak ürettiği eşyaları bize gösteriyor. Geçtiğimiz ay Psikiyatr Dr. Karen Norberg, beyinle ilgili ürettiği sanat eserlerine bir de anatomik olarak doğru şekilde işlenmiş bir insan beyni modelini eklemişti. Şimdi de sanatçı Shanell Papp, tığ örgüsü ile ürettiği kadavrayı tanıttı. Gerçek boyutlu olarak örülen kemiklerin içinde yine gerçek boyutlu, yün organlar bulunuyor.

9 yaşında tığ örgüsünü kendi kendine öğrenen Papp, bu iskeleti tekstil ürünleri, anatomi ve sanat üzerine gerçekleştirilen BAWDY adındaki bir açık araştırma projesi kapsamında üretti. Papp 2010’da Saskatchewan Üniversitesinin Güzel Sanatlar Yüksek Lisans programından mezun oldu.

 

Eseri ile ilgili konuşan Papp “Bu iskeleti, Lethbridge Üniversitesinde bir sanat okulu öğrencisiyken, kendi vücudumu keşfetmek için yapmıştım. Bunu yapmadan önce tıp tarihi, Frankenstein, aydınlanma dönemi düşünceleri, Victoria dönemi, sanayinin doğuşu (tekstil üretimi), suç inceleme, cenaze işleri ve müzeler ile yakından ilgiliydim. İnsan vücuduna yönelik ilgilerimi keşfetmek için bu çalışmayı gerçekleştirdim.” diyor.

Kaynak: DesignBoom

Sanatçı Shanell Papp, tığ örgüsü ile ürettiği kadavrayı tanıttı. Gerçek boyutlu olarak örülen kemiklerin içinde yine gerçek boyutlu, yün organlar bulunuyor. 9 yaşında tığ örgüsünü kendi kendine öğrenen Papp, bu iskeleti tekstil ürünleri, anatomi ve sanat üzerine gerçekleştirilen BAWDY adındaki bir açık araştırma projesi kapsamında üretti.Yorumunuz: