Terry Pratchett’ın garip vasiyeti

2015 yılında vefat eden ünlü İngiliz fantezi yazarı Terry Pratchett'ın ilginç vasiyetini yakın arkadaşı Rob Wilkins yerine getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü İngiliz fantezi yazarı Terry Pratchett‘ın ilginç vasiyeti ölümünden iki yıl sonra gerçekleştirildi. Yazarın yayımlanmamış eserlerinin olduğu hard disk bir silindir tarafından ezildi. Aralarında Disworld serisinin de bulunduğu 70’ten fazla kitap yazan ünlü fantezi yazarı Pratchett, 2015 yılında 66 yaşındayken vefat etti. O yıl Pratchett’ın yazar arkadaşı Neil Gaiman İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, arkadaşının ilginç vasiyetinden bahsetti. Pratchett öldüğünde, o sıralar üzerinde çalıştığı tamamlanmamış eserlerinin bilgisayarından alınıp bir hard diske konulmasını ve yolun ortasında imha edilmesini istemiş.

Benzer vasiyetler oldu

Pratchett’ın yakın arkadaşı Rob Wilkins, Pratchett ile ortak kullandıkları Twitter hesabından attığı bir tweette arkadaşının vasiyetini yerine getireceğini yazdı. Kısa süre sonra da ezilmiş hard diskin fotoğrafını paylaştı. Yayımlanmamış eserlerinin yok edilmesini talep eden ilk yazar Terry Pratchett değil tabii ki. Örneğin Franz Kafka günlüklerinin, mektuplarının ve taslaklarının yakılmasını istemişti. Eugene O’NeillLong Day’s Journey Into Night adlı tiyatro oyununun ölümünden 25 yıl sonra yayımlanarak oynanmasını istemişti. Vladimir Nabokov taslaklarının yok edilmesini talep eden talimatlar bırakmıştı. Fakat bütün bu yazarların istekleri göz ardı edilerek yayımlanmamış eserleri yayımlandı. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü tiyatro yazarı Edward Albee de benzer bir istekte bulundu fakat vasiyetinin gerçekleştirip gerçekleştirilmeyeceği henüz kesin değil.

Bütün bu yazarlar içinde Terry Pratchett vasiyeti yerine getirilen şanslı insanlardan biri. Ezilen hard disk, 16 Eylül’de İngiltere’deki Salisbury Müzesi‘nde açılacak ‘Terry Pratchett: HisWorld’ adlı sergide gösterilecek.

Kaynak: The New York Times

Tarih boyunca birçok yazar, kendileri öldüğünde yayımlanmamış eserlerinin yok edilmesini vasiyet etti. Fakat çok azı 2015 yılında vefat eden ünlü İngiliz fantezi yazarı Terry Pratchett kadar şanslıydı. Terry Pratchett'ın ölümünden iki yıl sonra ilginç vasiyetini yerine getiren kişi yakın arkadaşı Rob Wilkins oldu. Pratchett, kendisi öldüğü zaman üzerinde çalıştığı bitmemiş eserlerinin bir hard diske konup silindirle ezilmesini vasiyet etmişti. Rob Wilkins 25 Ağustos'ta attığı bir tweetle arkadaşının vasiyetini yerine getirdiğini açıkladı. Ezilen disk, 16 Eylül'de Salisbury Müzesi'nde açılacak 'Terry Pratchett: HisWorld' adlı sergide gösterilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği