Temassız ödeme sokak sanatçılarının da hizmetinde

Londra'da sokak sanatçılarının kredi kartlarından temassız ödeme alabilmesi için belediye özel ödeme terminalleri tahsis ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Herkes ödemelerini banka kartlarıyla yaparsa, kimse nakit kullanmazsa metro durağındaki müzisyenlere nasıl para vereceğiz? Londra bu soruna çözüm olarak sokak sanatçılarının temassız ödeme alabilmesi için özel ödeme terminalleri tahsis ediyor.

Proje geçtiğimiz hafta sonu şehrin belediye başkanı Sadik Khan tarafından uygulamaya sokuldu. Busk in London ve İsveçli ödeme şirketi iZettle da projeye destek veriyor. Son birkaç haftadır özel olarak seçilen bazı sanatçılarla denemeler yürütülüyordu. Khan artık iZettle’ın temassız okuyucularının şehrin 32 semtinde kullanılacağını söylüyor.

“Bağış miktarı arttı”

Denemelerde yer alan tam zamanlı sokak sanatçısı Charlotte Campbell konu hakkında BBC’ye yaptığı açıklamada yeni teknolojinin insanların yaptığı katkıya ciddi bir etkisi olduğunu söyledi. Campbell “Ben şarkı söylerken daha fazla kişi dokunmatik bağış sistemini kullanıyor ve genellikle bir kişi bağış yapınca diğerleri de onu takip ediyor.” diyor.

Kart okuyucuların ödeme almak için bir akıllı telefona ya da tablete ihtiyacı var. Buradan dokunmatik bağışların miktarı sokak sanatçısı tarafından ayarlanabiliyor. Temassız kartlar, akıllı telefonlar ve saatlerle bağış yapmak mümkün. Londra sokaklarında toplam kaç adet sanatçıya kart okuyucu verileceğine dair bir rakam açıklanmadı. Sanatçıların kart okuyucular için para ödeyip ödemeyeceği de bilinmiyor.

Aslında bireysel olarak temassız ödeme sistemleri kullanılması yeni bir uygulama değil. Özellikle Çin’de QR kodlar kullanarak para toplayan sokak sanatçıları hatta dilenciler görmek mümkün. Ancak bu sistemin bir şehir yönetimi tarafından uygulanması ilk kez görülüyor.

Sanatçılar için büyük kolaylık

Khan yaptığı basın açıklamasında “Sokak sanatçılığı yeni sanatçıların yeteneklerini göstermeleri ve geniş kalabalıklar önünde gösteri yapabilmeleri için bir şans yaratıyor. iZettle’ın sanatçıların nakdin yanı sıra kartla da ödeme alabilmesini sağlayan bu yenilikçi uygulaması için Londra’yı seçmesinden çok memnun oldum. Artık daha fazla Londralı, başkentin yetenekli sokak sanatçılarına destek verebilecek.” ifadelerini kullandı.

Sokak sanatçıları bu değişime ayak uydursa da evsizler gibi bu değişimi yaşayamayan kişileri de düşünmek gerek. Uzmanlar şehirden nakit paranın uzaklaşması halinde toplumun yoksul kesiminin önüne bir engel daha koyulacağını söylüyor. Banka hesabınız ya da internet erişiminiz yoksa bu nakitsiz dünyada yaşamanız imkansız.

Kaynak: The Verge

Herkes ödemelerini banka kartlarıyla yaparsa, kimse nakit kullanmazsa metro durağındaki müzisyenlere nasıl para vereceğiz? Londra bu soruna çözüm olarak sokak sanatçılarının temassız ödeme alabilmesi için özel ödeme terminalleri tahsis ediyor. Proje geçtiğimiz hafta sonu şehrin belediye başkanı Sadik Khan tarafından uygulamaya sokuldu. Denemelerde yer alan tam zamanlı sokak sanatçısı Charlotte Campbell "Ben şarkı söylerken daha fazla kişi dokunmatik bağış sistemini kullanıyor ve genellikle bir kişi bağış yapınca diğerleri de onu takip ediyor." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği