Telegram’ın ICO hasılatı: 850 milyon Dolar

Telegram'ın milyar Dolarlık ICO'su, satış öncesi aşamada 850 milyon Dolar toplayarak ilk dönüm noktasına ulaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na sunulan bir belgeye göre toplanan para, ‘TON Blockchain’in gelişimi, Telegram Messenger’ın bakım ve gelişimi ve diğer amaçlar için’ kullanılacak.

Risk sermayesi şirketlerini ve yatırım topluluğundaki önemli isimleri hedef alan bu ICO, satış öncesi aşamada yatırımcılara Telegram’ın Gram tokenini satın almaları için büyük indirimler sundu. Bloomberg’in raporuna göre bu indirimler işe yaramış gibi gözüküyor. Başlangıçta 600 milyon Dolar hedefleyen Telegram, talebin fazla olması sayesinde 850 milyon Dolar topladı.

Tech Crunch’ın haberine göre, Telegram TON projesini geliştirmek için Mart ayında halka açık satış ile ayrıca 600 milyon Dolar toplamayı planlamıştı. Ancak satış öncesi aşamada toplanan miktarla bu seferki miktar değişiklik gösterebilir.

Bu satış aynı zamanda Telegram’ın ilk dıştan yatırımını temsil ediyor. ‘Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen VKontakte’ın kurucusu Pavol Durov ve kardeşi Nikolai, devletle bağı olduğunu söyledikleri yatırımcılarla ayrı düşmüş ve Telegram’ı kurmuşlardı. Durov kardeşler, kurulduğundan beri Telegram’ı kendileri finanse ediyorlar.

Telegram’ın kripto topluluğuyla ilişkisi sayesinde bu token satışı eşi görülmemiş bir ilgiyle karşılandı. Telegram Messenger, birçok ICO projesinde kullanılıyor. Grup özelliği kripto paraları takip eden yatırımcılar için oldukça popüler.

Quartz‘ın son haberine göre, bazı yatırımcılar satış öncesi aşamada düşük fiyata aldıkları token’ları çoktan iki katına satmaya başladı. Öte yandan dolandırıcılar olağanüstü ilgiyi kullanarak para kazanmak için birçok sahte Telegram ICO satışı yapıyor.

Bu ilginin merkezi olan TON projesi ise mesaj uygulamasının ötesinde birçok yeni hizmet geliştirmeyi hedefliyor:

 • Dropcoin ve Filecoin hizmetine benzer dağıtık dosya depolama
 • Merkezi olmayan VPN ve blockchain teknolojisini temel alan TOR benzeri güvenli tarayıcı ortamları oluşturmak için proxy hizmeti
 • Merkezi olmayan uygulamalar, web deneyimi ve akıllı kontratlar için hizmetler
 • P2P işlemler ve mikro ödemeler için ödeme sistemi

TON’un MVP versiyonu bu yılın ikinci çeyreği için planlanırken, Telegram cüzdan servisi son çeyreğe bırakıldı. Bunun ötesinde Telegram, diğer TON servislerinin ardındaki teknolojinin hala geliştirme aşamasında olduğu için 2019’da faaliyete geçeceğini belirtti.

Kaynak: Tech Crunch

Telegram'ın milyar Dolarlık ICO'su satış öncesi aşamada 850 milyon Dolar toplayarak ilk dönüm noktasına ulaştı.

ABD Sermaye Piyasası Kurumu'na sunulan bir belgeye göre toplanan bu miktarın "TON Blockchain'in gelişimi, Telegram Messenger'ın bakım ve gelişimi ve diğer amaçlar için" kullanılacağı belirtildi.

TON projesi yalnızca mesajlaşma hizmeti sunmayı hedeflemiyor. Planlanan projeler şöyle:

 • Dropcoin ve Filecoin hizmetine benzer dağıtık dosya depolama
 • Merkezi olmayan VPN ve blockchain teknolojisini temel alan TOR benzeri güvenli tarayıcı ortamları oluşturmak için proxy hizmeti
 • Merkezi olmayan uygulamalar, web deneyimi ve akıllı kontratlar için hizmetler
 • P2P işlemler ve mikro ödemeler için ödeme sistemi

 

6 Yorum

  • Bahsettiğiniz Gramtoken.io ve onun sahte olduğu paylaştığınız linkteki gibi Pavel Durov tarafından belirtildi. Ancak haberimizdeki ICO bu değil. Haber, ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na sunulan belgeye dayanıyor ve bu belgenin Pavel Durov tarafından 13 Şubat’ta imzalandığı gözüküyor.

    • Bircok onemli haber sitesinde cikmis olmasina ragmen yine de birsey uymuyo, garipl bir hisse kapiliyorum.
     Duyan herkes gibi bu ico nun nasil sonuclanacagi vs.yi ben de merak ediyor(d)um.
     Acikcasi hala pre-sale in nerede yapildigi, ya da resmi ICO sayfasini kolayca bulamiyor olmak acaba dedirtiyor. Acaba PR mi tum bu olanlar?
     Bu ICO ya ya da presale e dahil olabilecegimiz resmi sayfa linkini paylasabilir misiniz?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği