Moskova sokaklarında Telegram protestosu

Pazar günü Moskova'da Rusya Eski Başbakanı Mikhail Kasyanov liderliğinde toplanan eylemciler Telegram'ın yasaklanmasını protesto etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Telegram, tıpkı WhatsApp gibi kullanıcı mesajlarını şifreleyerek gönderen bir uygulama. Rus hükumeti bu durumdan memnun olmadığı için uygulamayı Nisan ayında yasaklamıştı. Bu karara tepki olarak Pazar günü Moskova’da protesto gösterileri düzenlendi. Ülkenin eski başbakanı Mikhail Kasyanov liderliğinde toplanan protestocular hükumetin insanların özel hayatına müdahale etmek ve gizli mesajlarını okumak istediğini belirtti. Kasyanov “İnternet hepimizin kullanımı için var olan temel bir özgürlük. Bu duruma izin veremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Protestocular Rus İletişim Ajansı Roskomnadzor aleyhine sloganlar attı ve Telegram’ın logosuna gönderme olarak kağıttan uçaklar uçurdu. İnsan hakları örgütü OVD-Info’ya göre eylem için izin alınmış olmasına rağmen 20’nin üzerinde protestocu eylem sırasında gözaltına alındı.

Telegram yasaklamasına geçtiğimiz ay da benzer bir tepki verilmiş, Rus vatandaşlar yine sokağa dökülmüştü. Telegram’ın şifreli mesajlaşma özelliğinden rahatsız olan tek rejim Rusya hükumeti değil. İran’da da geçtiğimiz günlerde benzer bir yasaklama yürürlüğe girdi.

Güvenlik-mahremiyet çatışması

Rusya daha önce de Telegram’ı kapatmakla tehdit etmişti. Gerekçe olarak geçtiğimiz yıl 16 kişinin ölümüne sebep olan teröristlerin bu uygulamanın şifreli mesajlaşma özelliğini kullandığı iddia edilmişti. Mart ayında uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısının 200 milyonu geçmesinden kısa bir süre sonra yasaklamalar gelmeye başladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB öncelikle Telegram’dan şifreleme anahtarlarını vermesini istedi. Böylece yetkililer istedikleri Telegram mesajlarını okuyabilecekti. Bu şekilde terörist eylemlerin önüne geçilmesi hedefleniyordu. Ancak Telegram böyle bir anahtar sağlamasının mümkün olmadığını çünkü kullanıcıların mesajlarını şifreleyen anahtarlar Telegram’ın merkezinde değil kullanıcıların telefonunda depolandığını ifade etti. WhatsApp ve Signal gibi diğer uygulamalardaki şifreleme yöntemleri de bu şekilde çalışıyor.

Kaynak: CNet

Pazar günü Moskova'da Rusya Eski Başbakanı Mikhail Kasyanov liderliğinde toplanan eylemciler Telegram'ın yasaklanmasını protesto etti. Protestocular hükumetin insanların özel hayatına müdahale etmek ve gizli mesajlarını okumak istediğini belirtti. Kasyanov "İnternet hepimizin kullanımı için var olan temel bir özgürlük. Bu duruma izin veremeyiz." ifadelerini kullandı. Olaylarda 20 eylemci gözaltına alındı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği