Telefon kulübelerinin şehir mobilyasına dönüşümü

100Architects adlı Şangay merkezli tasarım evi, şehirlerde bulunan ve artık kullanılmayan telefon kulübelerini dönüştürmek için bir proje geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

100Architects adlı Şangay merkezli tasarım evi, şehirlerde bulunan ve artık kullanılmayan telefon kulübelerini dönüştürmek için bir proje geliştirdi. Tarihi Yuyuan Caddesi’nde bulunan telefon kulübelerinden işe başlayan ekip öncelikle bu telefon kulübelerinin ne gibi amaçlarla kullanılabileceğini düşündü. Günümüzde kulübelerdeki telefonların yerini akıllı telefonlarımız aldığı için kulübelere yeni bir işlev bulmak gerekiyordu.

100Architects’in tasarımı, telefon kulübelerinin baştan yaratılmasını gerektiriyordu. Yeni havalı ve modern görünüme sahip bu yapılar yeni işlevler ve imkanlarla donatıldı. Ücretsiz kablosuz internet erişimi, ücretsiz USB şarj soketleri, farklı oturma imkanları, gazetelik, sehpa, geceleri çalışan okuma ışıkları ve acil durumlarda kullanılmak üzere bir telefon gibi özellikler yeni kulübelere yerleştirildi.

Projenin temel fikirlerinden biri, kulübeleri mini kent kapsüllerine dönüştürmekti. Bir çatı sağlayan yeni tasarım hem kötü hava koşullarından korunmak hem de etkileşim kurmak için bir alan sunuyor. Ayrıca telefon kulübeleri kaldırıma açıldığı için aslında halka açık birer mobilya gibi de düşünülebilir. Projede üç farklı prototip kullanıldı. Her prototip farklı şekillerde kullanılabiliyor. Her bir tasarım parlak turuncu renkte ve parlak LED ışıklarla hazırlandı. Bu telefon kulübeleri artık Yuyuan Caddesi’nin yeni sembolleri haline geldi.

Kaynak: DesignBoom

100Architects adlı Şangay merkezli tasarım evi, şehirlerde bulunan ve artık kullanılmayan telefon kulübelerini dönüştürmek için bir proje geliştirdi. Tarihi Yuyuan Caddesi'nde bulunan telefon kulübelerinden işe başlayan ekip öncelikle bu telefon kulübelerinin ne gibi amaçlarla kullanılabileceğini düşündü. Ücretsiz kablosuz internet erişimi, ücretsiz USB şarj soketleri, farklı oturma imkanları, gazetelik, sehpa, geceleri çalışan okuma ışıkları ve acil durumlarda kullanılmak üzere bir telefon gibi özellikler yeni kulübelere yerleştirildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği