New York’ta sokak lambaları kablosuz internet bağlantısı da sağlayacak

New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, şehirdeki sokak lambalarını kablosuz internet bağlantısı sağlayacak şekilde düzenlemeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York City’deki sokak lambaları yakın zamanda yüksek hızlı kablosuz bağlantı özelliğiyle donatılabilir.

New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, şehirdeki beş semt çapında internet erişim imkanlarını artıracak bir plan üzerinde çalışıyor.

Plan halen ilk aşamalarda ve bu kablosuz bağlantı imkanının ücretli mi ücretsiz mi olacağını bilinmiyor ancak bu hamle, Blasio’nun 2025 yılına kadar bütün vatandaşlara “uygun fiyatlı, güvenilir ve yüksek hızlı internet bağlantısı” sağlama hedefiyle uyumluluk gösteriyor.

Başkan Blasio 2017’nin Kasım ayında şehirdeki internet erişimini genişletmeyle ilgili araştırma yapılmasını talep etmişti. Şehir yetkililerine göre, her beş New York City sakininden birinin evinde internet bağlantısı yok. Dahası, yoksulluk sınırının altında yaşayan vatandaşlar arasında her üç kişiden biri internet bağlantısına sahip değil.

Şehrin çeşitli yerlerine kurulan LinkNYC kulübeleri kablosuz internet ve şarj bağlantı noktaları sağlamış olsa da halihazırdaki sokak lambalarını internet bağlantısı da sağlayacak şekilde düzenlemek çok daha verimli olabilir. Sokak lambalarının potansiyellerinden faydalanan ilk şehir New York City olmayacak. Dünyanın en ‘bağlantılı’ şehri Barcelona da 2015 yılında sokak lambalarını kablosuz internet sağlayacak şekilde düzenlemişti.

Kaynak: World Economic Forum

Dünyanın en 'bağlantılı' şehri Barcelona, 2015 yılında sokak lambalarını kablosuz internet bağlantısı sağlayacak şekilde düzenlemişti. Şimdi de New York City aynısını yapmaya hazırlanıyor. New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, şehirdeki beş semt çapında internet erişim imkanlarını artıracak bir plan üzerinde çalışıyor. Plan şimdilik ilk aşamalarda ve bu hizmetin ücretli mi ücretsiz mi olacağını bilinmiyor ancak bu hamle, Blasio'nun 2025 yılına kadar bütün vatandaşlara "uygun fiyatlı, güvenilir ve yüksek hızlı internet bağlantısı" sağlama hedefiyle uyumluluk gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği