“Teknoloji şirketleri aşırı uçlara karşı daha sorumlu davranmalı”

Dünya Ekonomik Forumu'ndan bir rapora göre, teknoloji şirketleri aşırı uçlara ve siyasi konulardaki yanlış bilgilendirmelere karşı kendi önlemlerini almalı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazartesi günü gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu‘nda yayımlanan bir rapora göre, Facebook ve Twitter gibi teknoloji şirketleri, eğer hükumetlerin önlem almasını istemiyorlarsa, aşırı uçlara ve siyasi konulardaki yanlış bilgilendirmelere karşı kendi önlemlerini almalı. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, IŞİD militanlarının yaydığı zararlı içeriklerin engellenmesi konusunda Silikon Vadisi’ne çağrıda bulunan kuruluşlar arasında yer alıyor.

Almanya’nın bu konuda bir girişimi var

Şirketlerin genel danışmanları, 2016’da ABD’de yapılan başkanlık seçimlerine karıştığı söylenen Rus müdahalesi iddialarına karşı kanıtlar sunacak. Böylece Facebook, Twitter ve Google, ABD kanun yapıcıları tarafından incelenecek. Dünya Ekonomik Forum’undaki rapor, şirketlerin hizmetlerinin nasıl kötüye kullanılabileceği hakkında daha sıkı denetlemeler yapması gerektiğini söylüyor. Örneğin; Alman Federal Meclisi, Haziran ayında aldığı bir karar ile, nefret söylemi içeren paylaşımları anında silmeyen sosyal ağlara 50 milyon Euro’ya kadar para cezası uygulanabileceğini kabul etti. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, Almanya’nın aldığı bu karar, internetteki birçok içeriğin silinmesine sebep olabilir.

Kaynak: Reuters

Pazartesi günü gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu'nda yayımlanan bir rapora göre, Facebook ve Twitter gibi teknoloji şirketleri, eğer hükumetlerin önlem almasını istemiyorlarsa, aşırı uçlara ve siyasi konulardaki yanlış bilgilendirmelere karşı kendi önlemlerini almalı. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, IŞİD militanlarının yaydığı zararlı içeriklerin engellenmesi konusunda Silikon Vadisi'ne çağrıda bulunan kuruluşlar arasında yer alıyor. Şirketlerin genel danışmanları, 2016'da ABD'de yapılan başkanlık seçimlerine karıştığı söylenen Rus müdahalesi iddialarına karşı kanıtlar sunacak. Böylece Facebook, Twitter ve Google, ABD kanun yapıcıları tarafından incelenecek. Dünya Ekonomik Forum'undaki rapor, şirketlerin hizmetlerinin nasıl kötüye kullanılabileceği hakkında daha sıkı denetlemeler yapması gerektiğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği