Synaptics ekrandan parmak izi okuyan bir sistem geliştirdi

Cep telefonlarının ekranları büyürken bir problem ortaya çıkıyor: parmak izi sensörünün olmaması.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu senenin cep telefonu modası çerçevesiz ekranlar. Bu sadece üst düzey telefonlarda değil, bütçe dostu telefonlarda da göze çarpan bir özellik. 2018 yılı ise çerçevesiz telefonların gerçek anlamda ‘çerçevesiz’ olacağı bir yıl olacak gibi. Ekranlar bu denli büyürken bir problem ortaya çıkıyor: parmak izi sensörünün olmaması.

Parmak izi sensörü sorununun yaygın çözümüyse sensörü telefonun arka tarafına taşımak. Buna rağmen sensörlerin ön tarafta bulunması birçok kullanıcı için kullanım açısından daha rahat ve daha kolay. Ancak cep telefonu endüstrisini çerçevesiz telefon takıntısı sensörlerin ön tarafta bulunmamasına neden olabilir, en azından şimdilik.

Synaptics sorunu çözdü

ABD merkezli biyometri şirketi Synaptics ise sorunsuz çalışan ve ekrandan parmak izi okuyan bir sistem geliştirdiğini ve yeni ürünleri için beş büyük üreticiyle ortaklık kurduğunu duyurdu. ‘Clear ID‘ olarak adlandırılan sistem, ekranın altına yerleştirilen optik sensörlerle üç boyutlu yüz tanıma sistemi kadar hızlı çalışıyor. Şirketin belirtmesine göre ise sensörler hem kuru hem ıslak ekran koşullarında sorunsuz çalışıyor ve güvenlik içi AES şifrelemesini kullanılıyor.

Bu ilk ekran üzerinde parmak okuyan sistem haberi değil. Daha önce Samsung’un S8 ve Note 8 modelleri için bu teknolojinin kullanılacağı söylenmişti. Şirketin şimdi de S9 için bu sistemi kullanacağı belirtiliyor. Aynı şekilde Apple’ın da iPhone X’de bu teknolojiyi kullanacağı belirtilmiş ancak şirket onun yerine FaceID ismini verdiği yüz tanıma sistemini kullanmıştı.

Kaynak: Android Authority

Bu senenin cep telefonu modası çerçevesiz ekranlar. Ancak bu moda beraberinde parmak izi sensörü sorununu berberinde getiriyor.

Bu nedenle pek çok telefon üreticisi parmak izi sensörünü telefonun arkasına koyarken, Synaptic adlı şirket ekran üzerinde parmak izin okuyan bir sistem geliştirdiklerini duyurdu.

Clear ID olarak adlandırılan sistem ekranın alt kısmına yerleştirilen optik sensörlerle çalışıyor.

Sistemin Samsung tarafından S9 modelinde kullanılacağı yönünde bir söylenti olduğunu belirtelim.Yorumunuz: