LG ekrandan parmakizi okuyacak

LG'nin yeni ürettiği 0,3 mm inceliğindeki parmak izi okuma modülü ile artık akıllı telefonlarda parmak izi okumak için butona ihtiyaç duyulmayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Parmak izi okuyucuları modern akıllı telefonlarda artık bir standart haline geldi. Ancak genellikle bu teknoloji bir butona entegre edilmiş şekilde geliyor. Daha ince ve daha minimalist telefonlar üretmek üzere yola çıkan LG, ekranın hemen altına yerleştirilen ince bir parmak izi okuyucusu geliştirdi. Yeni sensör o kadar ince ki telefonda böyle bir sensör olduğunu bilmeyen birisi tarafından fark edilmesi mümkün değil.

LG’nin yan şirketi LG Innotek tarafından geliştirilen yeni parmak izi okuyucusu, parmağın telefon ekranına dokundurulması ile kullanılıyor. Ekranın altındaki sensör parmak izini algılıyor. Bu teknolojinin en büyük avantajları ise su geçirmez telefonlarda kullanılabilmesi ve çizikleri daha iyi engellemesi.

Kavramın kanıtı olarak LG, ekranın altındaki 0,3 mm kalınlığında bir boşluğa bu parmak izi modülünü yerleştirdi. Sensörün telefonun içine saklanması ile birlikte telefon tasarımcıları, sensörün nerede olduğunu gösterebilmek için yaratıcı çözümler bulmak zorunda kalacak. LG bu modülün parmak izini yüzde 99,998 oranında isabetli algıladığını belirtiyor. Yani her 50000 parmak izi okumasından 1’inin yanlış olma ihtimali var.

Şirket gelecekte LG telefonlarda bu teknolojinin kullanılacağına dair bir açıklama yapmadı. Başka şirketlerle de bu teknoloji için bir anlaşma yapılmış değil. Gelecekte, tamamen butonsuz akıllı telefon tasarlamak isteyen üreticiler bu teknolojiyi kullanmak isteyebilir.

LG akıllı telefonların ekranının altına yerleştirilebilecek, 0,3 mm inceliğinde bir parmak izi okuyucusu geliştirdi. Yüzde 99,998 oranında başarılı olan sistem sayesinde akıllı telefonlarda parmak izi kullanabilmek için butona ihtiyaç kalmayacak.

1 Yorum

  • Benim merak ettiğim bir konu var. Ben parmak izi teknolojisine (buna bankalar dahil) ve teknoloji markalarının sunduğu güvenlik vaatlerine güvenmiyorum fakat insanlar sırf parmak izi okuyucusu olduğu için aldığı telefonlar var. Nasıl güvenebiliyorsunuz bu teknolojiye?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği