“Sürücüsüz araçlar mobil genelevlerin önünü açabilir”

Araştırmacıları otonom araçların sadece çalışmak, dinlenmek ya da eğlence için değil aynı zamanda seks işçiliği için de kullanılabileceğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araçlar gelecekte seyahat ve çalışma şeklimizi kökten değiştirecek. Ancak bazı araştırmacılara göre otonom araçların hayatımıza etki edeceği bir başka nokta daha var: seks.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Amerikanların yüzde 60’a yakınının arabada seks yaptığını gösteriyor. Bir çok Amerikan gençlik filminde de örneklerini gördüğümüz bu durum, araçların otonom hale gelmesiyle birlikte daha da yaygınlaşabilir. Turizm Araştırmaları Yıllıkları tarafından yayımlanan bir yazıda otonom araçların şehir yaşamına etkisinden bahsedilirken bu konuya da değinildi.

Birleşik Krallık Surrey Üniversitesi Konaklama ve Turizm Yönetimi Bölümü Araştırma Yöneticisi Scott Cohen “Başlangıç noktalarımızdan biri, otonom araçların otel ve restoranlara rakip olacağı düşüncesiydi. İnsanlar arabalarında uyumaya başlayınca yol kenarındaki oteller bu durumdan etkilenecek. İnsanlar belki restoran gibi hizmet veren arabalarında yemek yemeye başlayabilir. Tüm bunlar arabada uyumanın ve yemek yemenin dışında ne gibi etkinlikler yapılabileceğini düşünmemize sebep oldu. Araba ve seks arasındaki ilişkinin bir çok filmde de gösterildiği gibi oldukça sıkı olduğunu düşündüğümüzde, bu sonuca varmak çok da zor olmadı.” diyor.

Avrupa’da görmek olası

Yazıda, otonom araçların turizme etki ettiği kadar seks işçiliğine de etki edeceği söyleniyor. Tekerlekli bir genelev fikrinin çok da uzak olmadığını savunan araştırmacılar özellikle seks işçiliğinin yasal olduğu ve otonom araçların kolay yaygınlaşabileceği bölgelerde bu gibi örnekleri görmenin mümkün olacağını belirtiyor. Avrupa’nın tüm bu şartları sağladığını söyleyen araştırmacılar, bu durumun gerçekleşmesi için seks işçiliğinin yasal olmasına gerek olmadığını, arabalarda bir çok yasa dışı şeyin zaten yapıldığını belirtiyor.

Cohen, tekerlekli genelevlerin seks işçilerinin güvenliği konusunda yepyeni sorunları gündeme getireceğini ifade ediyor ve yazısının bu konuya etraflıca değinmediğini, bunun için ayrıca detaylı bir araştırma yapmak gerektiğini söylüyor.

Arabalarda uyuma ve çalışma ihtimali konusunda çalışmalar yürüten otomotiv şirketleri, geleceğin otonom araçlarını bir yatak odası ve bir ofis gibi düzenleme çalışmaları yapıyor. Seks de göz önünde bulundurulduğunda, otomobil tasarımının yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

2040’ta hayatımıza girebilir

Otonom araçlar aslında tekerlekli birer oda olarak tasarlanıyor. Haliyle insanların odalarını çalışma, dinlenme ya da eğlencenin yanı sıra seks için de kullanmaları o kadar da beklenmedik bir durum değil. Cohen “Çalışmalar genellikle sosyal hayatın gündüz bölümüne odaklanıyor ama gece olan şeyleri de unutmamak gerek” diyor.

Seks, otomobiller ve otomasyon üzerine mevcut verileri düşündüğümüzde otonom araçlarda seksin ne zaman günlük yaşamın bir parçası haline geleceği sorulunca Cohen tereddüt etmeden “2040’ta” diyor. Otonom araçların 2040’ta yaygın bir şekilde kullanılacağını ve ana ulaşım yöntemi haline geleceğini söyleyen Cohen, “Mobil genelev için çevredeki tüm araçların otonom olmasına gerek yok. Bu yüzden otonom araçlar çok yaygınlaşmadan da böyle bir uygulama görebiliriz.” diyor.

Kaynak: Fast Company

Araştırmacıları otonom araçların sadece çalışmak, dinlenmek ya da eğlence için değil aynı zamanda seks işçiliği için de kullanılabileceğini düşünüyor. Otonom araçları tekerlekli birer oda olarak nitelendiren araştırmacılar, gelecekte insanlar arabaya bindiklerinde direksiyon başına oturmayacakları için normal bir odada yapılabilecek her şeyi yapabileceklerini söylüyor. Seks işçiliğinin yasal olduğu ülkelerde bu mobil odaların birer geneleve dönüşmesinin çok kolay olacağını belirten araştırmacılar 2040'ta Avrupa'da bu tarz uygulamaların yaygınlaşabileceğini savunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği