Su bazlı yenilenebilir malzeme

Neri Oxman ve MIT'den bir grup araştırmacı, okyanustan elde edilen yenilenebilir bir polimer kullanarak, su bazlı dijital bir üretim platformu geliştirdi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Neri Oxman ve MIT Mediated Matter Group‘tan bir grup araştırmacı, okyanustan elde edilen yenilenebilir bir polimer kullanarak, su bazlı dijital bir üretim platformu geliştirdi. Bu işlemde kabuklu deniz canlılarından elde dilen malzeme robotik fabrikasyon ve sentetik biyoloji ile birleştiriliyor. Bu malzemenin kullanılabileceği alanlar arasında geri dönüştürülebilir ürünler ya da çadır gibi geçici mimari yapılar yer alıyor.

Grup araştırmayı şöyle tanımlıyor: “Yapılar kitin adı verilen tek malzemeli bir sistemle üretiliyor. Bu malzeme okyanusta en fazla bulunan yenilenebilir polimer (tüm dünyada da ikinci sırada). Kara eklembacaklılarının kabukları kitosan adı verilen bir kitin türevine dönüştürülüyor. Böylece farklı özelliklerde su bazlı çözeltiler üretilebiliyor. Yazdırıldığında, yapıların geometrik yapılarının düzenlenmesiyle elde edilen buharlaşma örüntüleri ve malzeme özelliklerinin hiyerarşik dağılımı ile yapılar şeklini buluyor. Ardından kontrollü kırıştırma geliyor. Her bir bileşen kendi şeklini hava ile temas ettikten sonra buluyor. Su ile temasın ardından ise biyoçözünme yaşanıyor. Siyanobakteri formundaki canlı madde kitosan örneklerini kaplayacak şekilde yerleştirilerek yüzey işlevselleştirilmesi sağlanıyor ve suya dayanıklılık ve iletkenlik gibi ek özellikler veriliyor.”

Tasarımcı ve mimar Neri Oxman dijital fabrikasyon teknolojileri araştırmasında ve bunların biyolojik dünya ile nasıl etkileşim kurabileceği konusunda bir öncü. Oxman 2018 yılında deneysel alanda The Design Prize‘a (Tasarım Ödülü) aday gösterildi.

Kaynak: DesignBoom

Neri Oxman ve MIT Mediated Matter Group'tan bir grup araştırmacı, okyanustan elde edilen yenilenebilir bir polimer kullanarak, su bazlı dijital bir üretim platformu geliştirdi. Bu işlemde kabuklu deniz canlılarından elde dilen malzeme robotik fabrikasyon ve sentetik biyoloji ile birleştiriliyor. Bu malzemenin kullanılabileceği alanlar arasında geri dönüştürülebilir ürünler ya da çadır gibi geçici mimari yapılar yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği