Ispanak yaprağından su ve elektrik üretimi

Bir ıspanak yaprağının bitki zarı ve BPEC adı verilen hücre bir araya getirilerek bitkiden elektrik ve su elde edilmesi mümkün hale geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitki zarı ile insan yapımı BPEC (biyo-fotoelektrokimyasal) hücresini bir araya getiren özel bir cihaz sayesinde güneş enerjisi ve su gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmek artık mümkün. Bu cihaz güneş ışığını emerek elektrik haline getirme konusunda oldukça etkili.

Fotosentez, bitkilerde doğal yollarla meydana geliyor ve ışık, elektronları harekete geçirmek için kullanılıyor. Bu elektronlar da insan ve hayvanların yaşamını devam ettirmesini sağlayan moleküller üretiyor. BPEC’i geliştiren araştırmacıların da yola çıkış noktası buydu. Elektrik akımı için fotosentezi kullanırken, çözeltiye demir içerikli bir bileşim eklediler. Bu bileşim elektronların bitki zarlarından elektrik devresine geçmesini sağlıyor. Bu sayede hücrede elektrik akımı oluşuyor.

Elektrik akımı hücrelerin akımına eklenince, ortaya çıkan üründen hidrojen gazı elde ediliyor. Böylece güneş enerjisi kimyasal enerjiye dönüştürülüp hidrojen gazı BPEC hücresinin içinde depolanıyor. İhtiyaç halinde ise bu enerji ısıya ya da elektriğe dönüştürülebiliyor.

Kirliliğe sebep olmuyor

Hidrojenin yanması sonucunda ortaya çıkan ürün sadece temiz su. Hidrokarbon yakıtlar doğaya sera gazları salarak çevre kirliliğine sebep olurken, saf hidrojenden enerji elde ederken doğaya hiçbir şekilde zarar verilmediği gibi, üretilen temiz su da başka amaçlarla kullanılabiliyor.

Böylece bu yöntemin, hidrokarbon yakıtların yerine geçebilecek temiz ve sürdürülebilir bir enerji üretim yöntemi olması mümkün. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi Profesörü Rothschild, araştırmanın başka bir örneğinin bulunmadığını belirtiyor. Zira bu araştırma malzeme, biyoloji ve kimya bilimlerini bir araya getiriyor.

Kaynak: Science News Journal

İsrail’deki Technion Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, BPEC adı verilen bir hücre geliştirdi. Bu hücre, güneş ışığı sayesinde sudan hidrojen ve elektrik üretebiliyor. Araştırmacılar, bir ıspanak yaprağının zarından aldıkları örnekle bunu başardılar. Cihaz sadece su kullanarak oksijen, hidrojen ve elektrik akımı üretebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği