Sosyal medya reklamları 2020’de gazeteleri geçecek

Reklam ajansı Zenith Optimedia'nın raporuna göre sosyal medya üzerinden verilen reklamlara ayrılan bütçe 2020'de gazete reklamlarını geride bırakacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Medya endüstrisi, reklam trendlerindeki ani değişiklikten çok fazla etkilendi. Yeni yapılan biz analize göre 2020 yılında, sosyal medyada reklama harcanan paranın gazetelerin reklam gelirlerini geçeceği tahmin ediliyor. Sosyal medya platformlarının özellikle mobil cihazlarda hızlı yayılması, daha hızlı internet bağlantıları ve yeni teknolojiler, insanların haber alma alışkanlıklarında büyük bir değişikliğe sebep oldu.

Fransız Publicis şirketine bağlı reklam ajansı Zenith Optimedia, sosyal medya üzerinde yapılan küresel reklam harcamalarının 2019’da yapılacak toplam internet reklamı harcamalarının yüzde 20’sini oluşturacağını ve 50 milyar Doları aşacağını düşünüyor. 2020’de ise bu rakamların gazete reklamlarını rahatlıkla geçeceği tahmin ediliyor.

Zenith’in öngörü departmanı yöneticisi Jonathan Barnard “Ekonomiye yönelik siyasi tehditlere rağmen, sosyal medya ve online video, küresel reklam harcamalarında devam eden bir büyüme gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Geleneksel mecralar terk ediliyor

Medya endüstrisi, reklamcılık trendlerinin ani değişimi sebebiyle son yıllarda ciddi bir sarsılma yaşamıştı. Şirketler reklam bütçelerini, gazete gibi geleneksel mecralardan, bilgisayar ve mobil telefonlardan ulaşılabilen web sitelerine aktardı.

Pazarlamacılar harcamalarını özellikle reklamların kullanıcıların haber akışı ile bir arada sunulduğu Facebook ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarına yöneltti. Bu yöntemin yanıp sönen ‘banner’lardan daha etkili olduğu da kanıtlanmış oldu.

Zenith’in raporunda küresel reklam harcamasının 2017’de yüzde 4,4 artacağı düşünülüyor. 2016’da da benzer bir oran yakalanmıştı. Bu yılki reklam artışında Olimpiyat oyunları, Britanya’nın AB’den çıkması ve ABD başkanlık seçimleri gibi büyük olayların da etkisi oldu.

Online video da büyüyor

Sosyal medya gibi, online video reklamlarının da büyüyeceği tahmin ediliyor. 2019’da bu alanda 35,4 milyar Dolarlık harcama yapılması bekleniyor. Bu rakam radyo reklamlarına yapılan harcamanın biraz üzerinde ancak hala televizyon reklamlarına ulaşabilmiş değil.

Rapora göre küresel reklam harcamaları 2010’dan bu yana durgun seyrediyor. Ancak Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da büyümenin azaldığı görülüyor. Çin ve Asya’nın geri kalanında ise büyümenin giderek artması bekleniyor.

Kaynak: Fortune

Son yıllarda dijital mecralara yönelen reklamlar özellikle sosyal medya alanında yoğunlaştı. Kullanıcıların kendilerini ilgilendiren içeriklerin arasında gördüğü reklamların çok daha etkili olduğu görüldü. Bu alana yatırım yapan markalar her geçen yıl sosyal medya reklamlarına daha fazla para harcıyor. Öyle ki 2020 yılından itibaren sosyal medya reklamlarına ayrılan bütçenin 50 milyar Doların üzerinde olması ve gazete reklamlarına ayrılan bütçeyi geride bırakması bekleniyor. Küresel anlamda dijital mecraların, geleneksel olanlara göre daha fazla tercih edildiği ve bu trendin devam edeceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği