Snap televizyonculuğu kökten değiştiriyor

Snap, televizyon programlarını kısa klipler halinde Snapchat uygulaması üzerinden sunmaya başlayacak. İlk programı Jimmy Fallon hazırlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2016’da pek çok insan artık televizyonu akıllı telefonlarından ya da bilgisayarlarından izliyor. Yeni bir Snap prodüksiyonu bu durumu kendi avantajına çevirmek için harekete geçti. İlk olarak Jimmy Fallon ile The Tonight Show programının bir yan ürününü hazırlayacak olan kısa video ağına Snapchat Shows adı verildi.

Snapchat’in yeni ağı üzerinde hazırlanacak ilk kısa programın adı Fallon olacak ve Jimmy Fallon tarafından hazırlanacak. Ancak Snap diğer NBC programlarından parçalar yayınlamak için daha büyük bir anlaşma da imzaladı. Bu programların arasında Saturday Night Live ve The Voice da bulunuyor. Ayrıca bu servisin bir haber kaynağı işlevi görmesi için E! News‘ten klipler de yayınlanmasının planlandığı ifade ediliyor.

Televizyondan daha sık görüntüleniyor

Araştırmalar ABD’lilerin yüzde 41’inin Snapchat uygulamasını günde en az bir kez kullandığını ve pek çok kişinin gün içinde uygulamayı birden fazla kullandığını gösteriyor. Öte yandan ABD’lilerin sadece yüzde 6’sının bir televizyon kanalını günlük olarak takip ettikleri belirtiliyor.

Snap İçerik Yöneticisi Sean Mills “Partnerlerimizle konuştuğumuzda hedef kitlemizin hiç televizyon izlemediğini ve asla izlemeyeceğini düşünmelerini söylüyoruz.” diyor. Fallon’ın ilk bölümünde Jimmy Fallon’ın yanında Justin Timberlake de olacak. Bu dinamik ikili daha önce NBC izleyicilerinin beğenisini kazanmıştı.

Televizyonculuğun geleceği

Program izleyicilerden gelecek tepkiler ışığında şekillenecek. Gelecekteki videolar sosyal etkileşim göz önünde bulundurularak hazırlanacak. Yayınlanan her video sıradan bir Snap videosunun iki katı kadar yani 48 saat boyunca izlenebilecek.

Mills “Televizyon kanallarından, stüdyolardan, prodüksiyon şirketlerinden ve yetenekli kişilerden direkt olarak teklifler alıyoruz. Sanırım bunun sonunda nasıl gelişeceği konusunda oldukça açık görüşlü davranıyoruz.” diyor.

İçerikler sadece Snap kullanıcılarına özel olacak. Bu yeni televizyon formunun ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek. Ancak şu anki görüntüye bakılırsa mobil tabanlı yeni bir döneme giriyoruz.

Kaynak: PSFK

Araştırmalar Snapchat uygulamasının ABD'deki herhangi bir televizyon kanalından daha sık görüntülendiğini gösteriyor. Bunu televizyonculuğu dönüştürmek için kullanmak isteyen Snap yetkilileri, ünlü sunucu Jimmy Fallon'ı Snap üzerinde yayınlanacak bir program yapmak için ikna etti. Her bölümü 48 saat içinde izlenebilecek olan bu programın ilk konuğu Justin Timberlake olacak. Snap ayrıca NBC'nin diğer popüler programlarından da kesitler yayınlamak için anlaşma imzaladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği