SMS 25 yaşında

İlk kez 3 Aralık 1992 tarihinde gönderilen SMS, geçtiğimiz pazar günü 25 yaşına bastı. Fakat verilere bakılırsa SMS 30 yaşını göremeyebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SMS, geçtiğimiz pazar günü 25 yaşına bastı. İlk SMS, 3 Aralık 1992 tarihinde Britanyalı mühendis Neil Papworth’ten Vodafone yöneticisi Richard Jarvis’e gönderilmişti. Bilgisayardan yazılan mesaj, Jarvis’in bir sırt çantasına sığabilecek büyüklükteki Orbitel 901 model cep telefonuna gönderilmişti ve mesajda ‘Mutlu Noeller’ yazıyordu. Jarvis mesaja cevap verememişti zira o günlerde telefondan SMS göndermek henüz mümkün değildi.

Papworth SMS gönderen ilk kişi olmasına rağmen SMS fikrini bulan kişi o değil. Bu şeref 1984 yılında bir telekomünikasyon konferansında fikri ilk kez ortaya atan Matti Makkonen’e ait. Fakat SMS bir günde yaygın şekilde kullanılmaya başlanmadı tabii ki. Öncelikle o zamanın GSM standartlarına göre şekillendirilmesi gerekti. Bu yüzden Makkonen, SMS teknolojisinin 1994 yılında Nokia’nın 2010 modeli piyasaya sürüldüğünde tam anlamıyla kullanılmaya başlandığını düşünüyordu. 2010, kullanıcıların kolayca SMS göndermesini sağlayan ilk cihazdı.

2014’ün Haziran ayında 561 milyardan fazla SMS gönderildi

Pew Araştırma Merkezi’ne göre günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 97’si mesajlaşarak haberleşiyor. TextRequest’in verilerine göre ise 2014’ün Haziran ayında her gün 18,7 milyar olmak üzere bir ay içinde 561 milyardan fazla SMS gönderildi. Mesajlaşma o kadar yaygınlaştı ki artık birçoğumuz konuşmaktan ziyade yazarken kendimizi daha rahat hissediyoruz. Mobil veri takip şirketi Infomate’in Uluslararası Akıllı Telefon Hareketliliği Raporu’na göre, ABD’li akıllı telefon kullanıcıları her gün telefonda konuştuklarının beş katı kadar SMS gönderiyor ve alıyor.

SMS 30 yaşını göremeyebilir

Grafikte de görüleceği üzere, cep telefonu kullanıcılarının toplam 2,3 trilyon SMS gönderdiği 2011 yılında SMS kullanımı ABD’de tavan yaptı. Fakat geçtiğimiz son birkaç yıldır metin mesajlarının (en azından SMS’in) popülerliği giderek azalıyor. Günümüzde akıllı telefon kullanıcıları genellikle iMessage, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi ücretsiz SMS alternatiflerini kullanmayı tercih ediyor. Böyle giderse SMS 30 yaşını göremeyebilir.

Kaynak: CNet, Statista

SMS, geçtiğimiz pazar günü 25 yaşına bastı. İlk SMS, 3 Aralık 1992 tarihinde Britanyalı mühendis Neil Papworth'ten Vodafone yöneticisi Richard Jarvis'e gönderilmişti. Bilgisayardan yazılan mesaj, Jarvis'in bir sırt çantasına sığabilecek büyüklükteki Orbitel 901 model cep telefonuna gönderilmişti ve mesajda 'Mutlu Noeller' yazıyordu. Jarvis mesaja cevap verememişti zira o günlerde telefondan SMS göndermek henüz mümkün değildi. Papworth SMS gönderen ilk kişi olmasına rağmen SMS fikrini bulan kişi o değil. Bu şeref 1984 yılında bir telekomünikasyon konferansında fikri ilk kez ortaya atan Matti Makkonen'e ait. Fakat SMS bir günde yaygın şekilde kullanılmaya başlanmadı tabii ki. Öncelikle o zamanın GSM standartlarına göre şekillendirilmesi gerekti. Bu yüzden Makkonen, SMS teknolojisinin 1994 yılında Nokia'nın 2010 modeli piyasaya sürüldüğünde tam anlamıyla kullanılmaya başlandığını düşünüyordu. 2010, kullanıcıların kolayca SMS göndermesini sağlayan ilk cihazdı. Fakat geçtiğimiz son birkaç yıldır metin mesajlarının (en azından SMS'in) popülerliği giderek azalıyor. Günümüzde akıllı telefon kullanıcıları genellikle iMessage, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi ücretsiz SMS alternatiflerini kullanmayı tercih ediyor. Böyle giderse SMS 30 yaşını göremeyebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği