Aktivistlerin mesajları izinsiz okunuyor

Rus aktivistler Oleg Kozlovsky ve Georgy Alburov'un Telegram hesaplarına izinsiz erişim sağlamak için mobil operatör MTS ile iş birliği yapıldığı sanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki Rus aktivist mobil operatör MTS’yi, mesajlaşma uygulaması Telegram’daki şifreli mesajlarına erişilmesine yardım ettiği için dava etmeye hazırlanıyor. Telegram Rus yetkililerin aktivistler hakkında bilgi edinmek için MTS’den yardım almışolabileceğini düşünüyor.

Telegram teknik olarak bu eylemin bir ‘hack’ olmadığını ifade ediyor. Aktivistler Oleg Kozlovsky ve Georgy Alburov’a göre ise MTS aktivistlerin telefonlarındaki mesajlaşma uygulamalarını geçici süreliğine erişime kapattı.Daha sonra birisi aktivistlerin Telegram hesaplarına erişmek için Telegram’dan yeni hesap şifresi talep etti. Şifrelerin Kozlovsky ve Alburov’un telefonlarına SMS ile iletilmesi gerekiyordu ancak aktivistlere herhangi bir mesaj gelmedi. SMS’in sisteme sızan başka birisinin eline geçmiş olduğu sanılıyor. Aktivistler MTS’nin bu işlemin gerçekleşmesine yardımcı olduğunu düşünüyor.

Alburov bir yolsuzlukla mücadele aktivisti, Kozlovsky ise yakın zamanda gazeteciler ve aktivistler için Ukrayna’ya geziler düzenlemişti.

Telegram da yetkililerden şüpheleniyor

Telegram’ın CEO’su Pavel Durov bu olayın, Rus güvenlik güçlerinin mahkeme kararı olmadan yerel operatörlere baskı kurmaya başladığının kanıtı olduğunu düşünüyor. Durov Financial Times’a verdiği röportajda “Demokratik ülkelerde genellikle mahkeme kararı olmadan SMS’lere müdahale edilmez çünkü bu oldukça görünür bir yöntemdir ve halktan çok büyük tepkiler alabilir” şeklinde konuştu.

Telegram sözcüsü Markus Ra ise “Aktivistler uygulamanın iki aşamalı doğrulama sistemini kullanmalıydı. Böylece saldırganların hesaplara erişmek için hem parolaya hem de giriş koduna ihtiyacı olacaktı. Araştırmamız gösteriyor ki MTS kodları kullanıcıların cihazlarına göndermemiş. Biz bundan bir yıl önce uygulamaya soktuğumuz iki aşamalı doğrulama sistemini tam olarak böyle durumlardan korunmak için geliştirdik” dedi.

MTS’nin medya departmanı ise gazetecilerin röportaj taleplerine cevap vermedi.

Rus güvenlik güçlerinin ülkedekiaktivistlerin Telegram hesaplarına izinsiz eriştiği düşünülüyor. Yetkililerin hesaplara erişmek için, kullanıcılara iletilmesi gereken giriş kodunu mobil operatörden aldığı sanılıyor. Telegram, kullanıcılarını iki aşamalı doğrulama sistemi kullanarak bu tarz müdahalelerden korunabilecekleri konusunda uyardı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği