Google’ın yeni mesajlaşma uygulaması: Chat

Google, Android'in demode kalan mesajlaşma özelliğini Chat ile yenilemeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın Android’deki mesajlaşma sorununu çözme çabası, Zengin İletişim Servisleri (RCS) mesajlaşma standardının tüketici dostu versiyonu şeklinde tanımlanabilecek ‘Chat’ ile hayat buldu.

RCS, SMS’in evrim geçirmiş hali diyebiliriz. SMS’te bulunmayan pek çok özelliği barındırıyor: daha iyi bir grup mesajlaşması tecrübesi, okundu bilgisi, ‘yazıyor’ bilgisi ve canlı etiketler gibi Facebook Messenger, WhatsApp ve iMessage’da uzun zamandır kullanılan şeyler. Google’ın Chat’i, çoğu Android telefondaki varsayılan mesajlaşma uygulaması olan Android Mesajlar’da kullanılacak.

İlk kez The Verge tarafından duyurulan Chat, bir operatör hizmeti. Yani Google, Chat standardını desteklemeleri için dünya genelinde 50’den fazla operatör ve 10’dan fazla üretici ile iş birliği yaptı. Chat üzerinden gönderilen mesajlar SMS planınıza değil veri planınıza yönlendirilecek ve operatörler tarafından belirlenen ücretlerin de makul olacak.

Chat’in amacı, bütün Android telefonlardaki varsayılan mesajlaşma uygulamasına modern mesajlaşma özellikleri sağlamak. Yani ister Verizon’un ister Samsung’un mesajlaşma uygulamasını kullanıyor olun, Android Mesajlar kullanan biriyle mesajlaşırken yazıyor/okundu bilgisi veya diğer özellikleri kullanabileceksiniz. Google, Chat’i bu yıl içinde çoğu Android kullancısına sunmayı planlıyor. Hatta şu anda bazı operatörler bu özelliği uygulamaya başlamış durumda. Hangi operatörün ne zaman uygulamaya başlayacağı ise operatör tarafından belirleniyor.

Eğer Chat özelliği açık olmayan birine mesaj gönderirseniz (veya Android kullanıcısı olmayan kişilere), mesaj SMS şeklinde iletilecek. Apple, Chat’i desteklemeye başlayana kadar özellik iPhone kullanıcıları ile kullanılamayacak. The Verge‘ün haberine göre Google ve bir grup mobil operatör Apple’ın Chat platformunu desteklemesi için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Google, yoluna Chat ile devam etme konusunda o kadar emin ki iki yıl önce çıkardığı mesajlaşma uygulaması Allo’yu geliştirmeyi bıraktı. Ekip şu anda sadece Android Mesajlar’a odaklanmış durumda. Yakın zamanda Chat’in web versiyonu da olacak. Masa üstünden de mesaj gönderilip alınabilecek. Ancak işin olumsuz bir yönü var; Chat ya da Android Mesajlar uçtan uca şifreli değil. Bu da Signal ya da iMessage kadar güvenli olmadığı anlamına geliyor.

Sonuç olarak Chat, SMS’in kısıtlayıcı yönlerini ortadan kaldırarak kullanıcılara çok daha keyifli bir mesajlaşma tecrübesi sunabilmeyi hedefliyor.

Kaynak: Digital Trends

Google, bütün Android telefonlardaki varsayılan mesajlaşma uygulamasına modern mesajlaşma özellikleri sağlamayı amaçlayan Chat adlı bir hizmet geliştirdi. Bu hizmet sayesinde, Android Mesajlar kullanan herhangi biriyle mesajlaşırken okundu bilgisi, 'yazıyor' bilgisi ve canlı etiketler gibi WhatsaApp ve iMessage'da uzun zamandır var olan özellikleri kullanabileceksiniz. Eğer Chat özelliği açık olmayan birine mesaj gönderirseniz (veya Android kullanıcısı olmayan kişilere), mesaj SMS şeklinde iletilecek. Google, Chat'i bu yıl içinde çoğu Android kullancısına sunmayı planlıyor. Hatta şu anda bazı operatörler bu özelliği uygulamaya başlamış durumda. Hangi operatörün Chat'i ne zaman uygulamaya başlayacağı ise operatöre bağlı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği