Slack, 8 milyar doları geri çevirmiş

Şirket içi iletişim platformu Slack'in Microsoft'tan gelen 8 milyar dolarlık satın alma talebini reddettiği iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Şubat ayında henüz ikinci yaşını kutlayan şirket içi iletişim uygulaması Slack‘in Microsoft’tan 8 milyar dolarlık bir teklif aldığı öğrenildi. Bu teklifin Slack tarafından reddedilmesinin ardından Microsoft fiyatı artırmak yerine kendi uygulaması Skype’ı geliştirmeye odaklanmaya karar verdi.

Slack geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni sesli ve görüntülü konuşma özellikleriyle Skype ve benzeri uygulamaların da tahtına göz dikti. Bir çok uygulama ile uyumlu olarak çalışabilen Slack, bünyesine eklediği yeni özellikler ile de gitgide daha eksiksiz bir platform haline geliyor. Günlük 2.3 milyon aktif kullanıcıya sahip olan uygulama bu kullanıcıların 675 bin tanesinden de ödeme alıyor. Şirket ‘freemium‘ iş modeli ile yıllık 64 milyon dolar kalıcı gelir elde ettiklerini duyurdu.

Geleceği parlak

Tüm bu veriler eşliğinde Slack’in bu sene Nisan ayında gerçekleştirmeyi hedeflediği yatırım turundan 160 milyon dolar yatırım alması hedefleniyor. Bu dönem boyunca yapılacak yatırımlarda ise şirketin piyasa değerinin 3.5 ila 4 milyar dolar civarında değerlendirilmesi bekleniyor. Şirketin piyasa değeri geçen seneki yatırım turunda 2.8 milyar dolar olarak değerlendirilmişti. Microsoft’un önerdiği 8 milyar doların yüksek olduğu düşünülebilir ancak Slack bu hızla büyümeye devam ederse, değerinin bu rakamın üzerine çıkması sadece bir kaç yılını alacaktır.

Microsoft ise Slack’i satın almaktan vazgeçtikten sonra Skype for Business adıyla şirketler için uygulamanın yeni bir versiyonunu yayınladı. Daha sonra bu versiyon ile Office 365’te konferans konuşmaları yapmaya imkanı veren Skype, şimdilik istediği ivmeyi yakalayamamış gibi görünüyor. Ancak Microsoft, Slack’i tamamen unutmuş değil. Uygulamanın başarısının ve kullanıcı tabanının farkında olan Microsoft, Skype’ı Slack ile uyumlu hale getirerek potansiyel kullanıcılarına bu yolla ulaşmayı amaçlıyor.

Şirket içi iletişim uygulaması Slack Microsoft tarafından 8 milyar dolara satın alınmak istenmiş. Şirketin şu anki değerinin 4 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Slack geçtiğimiz günlerde uygulamaya sesli ve görüntülü görüşme özellikleri ekleyerek Microsoft'un sahibi olduğu Skype'a da rakip oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği