Mesajlaşma uygulaması Signal, Skype’a kripto desteği verecek

Endüstri standardı olarak WhatsApp dahil pek çok mesajlaşma uygulamasının kullandığı Signal Protokolü, artık Skype üzerinde de kullanılabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un internet üzerinden sesli görüşme ve mesajlaşma platformu Skype, uçtan uca şifreleme kullanmadığı için uzun zamandır eleştiriliyordu. Platformda mesajların şifrelenmemesi, yetkililerin diledikleri zaman diledikleri kişinin mesajlaşma geçmişini inceleyebileceği anlamına geliyor. Hatta daha önce, platform üzerinden gönderilen linklere de erişim sağlanabildiği gösterilmişti.

Neyse ki Microsoft bu sorunu çözmek için somut adımlar atmaya başladı. Kar amacı gütmeyen Open Whisper Systems adlı kuruluşun geliştirdiği ve endüstri standardı olarak WhatsApp dahil pek çok mesajlaşma uygulamasının kullandığı Signal Protokolü, Skype üzerinde de kullanılabilecek. Kullanıcının tercihine dayalı bu uçtan uca şifreleme uygulaması şimdilik deneme aşamasında. ‘Skype Insider’ kullanıcıları ‘Private Conversations’ (Özel Sohbetler) adlı bu özelliği, bu haftadan itibaren kullanabilecek. Diğer kullanıcıların bu şifreli konuşmaları ne zaman kullanabileceği ise bilinmiyor.

Özel Sohbetler, sesli görüşmeleri, gönderilen mesajları ve medyaları da şifreliyor. Bu sohbetler kullanıcıların sohbet listesinde ya da bildirimler ekranında da görünmeyecek. Kullanıcılar normalde mesaj yazdıkları ekranlardan ‘Yeni Özel Sohbet’ seçeneğine tıklayarak uçtan uca şifreli konuşmalar başlatabilecek. Kullanıcılar Özel Sohbet’e başka bir cihazdan devam etmek isterlerse, önceki cihazdan gönderdikleri mesajlara erişemeyecekler. Çünkü önceki mesajlar sadece o cihaz üzerinde kayıtlı tutulacak. Kullanıcı aynı anda birden fazla cihazdan özel mesajlaşma gerçekleştiremeyecek.

Signal kendi blog sitesinde yaptığı açıklamada “Hedefimiz özel konuşmaları basit ve her yerde bulunabilir bir hale getirmek. Skype sayesinde yüz milyonlarca aktif kullanıcı da bu hizmete erişmiş olacak.” ifadelerine yer verdi.

Video görüşmelerinde geçerli değil

Bu şifreleme haberleri kullanıcıları yanıltabilir. Skype’ın sunduğu hizmet görüntülü görüşmeleri kapsamıyor. Ayrıca, sohbet ekranından ‘Yeni Özel Sohbet’ seçeneği seçilmediği sürece hiçbir konuşma şifrelenmiyor. Bu durumun sebep olabileceği yanlış anlaşılmalar kullanıcıların normal konuşmalarının şifreleme ile korunduğunu düşünmelerine sebep olabilir. Ayrıca Skype’ın bu özelliği ‘ayrı bir seçenek’ olarak sunması, kullanıcılarda mahremiyetin standart bir kural değil sadece bir tercih olduğu hissini doğurabilir.

Telegram da benzer bir şekilde kullanıcılarına uçtan uca şifrelemeyi bir seçenek olarak sunuyor. Mahremiyet savunucuları bu tutumu sebebiyle Telegram’ı eleştiriyor. Ayrıca Telegram, endüstri standardı olarak kabul edilen Signal şifreleme protokolü yerine kendi protokolünü kullandığı için de eleştirilere maruz kalıyor.

Yine de Skype gibi ana akım bir iletişim platformunun, bir seçenek olarak da olsa, uçtan uca şifreleme özelliği sunması doğru yönde atılmış bir adım olarak yorumlanabilir. Microsoft’un gelecekte diğer Skype özelliklerini de şifrelemeye dahil edebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Tech Crunch

Endüstri standardı olarak WhatsApp dahil pek çok mesajlaşma uygulamasının kullandığı Signal Protokolü, artık Skype üzerinde de kullanılabilecek. Kullanıcının tercihine dayalı bu uçtan uca şifreleme uygulaması şimdilik deneme aşamasında. ‘Skype Insider’ kullanıcıları ‘Private Conversations’ (Özel Sohbetler) adlı bu özelliği, bu haftadan itibaren kullanabilecek. Diğer kullanıcıların bu şifreli konuşmaları ne zaman kullanabileceği ise bilinmiyor. Bu şifreleme haberleri kullanıcıları yanıltabilir. Skype’ın sunduğu hizmet görüntülü görüşmeleri kapsamıyor. Ayrıca, sohbet ekranından ‘Yeni Özel Sohbet’ seçeneği seçilmediği sürece hiçbir konuşma şifrelenmiyor. Bu durumun sebep olabileceği yanlış anlaşılmalar kullanıcıların normal konuşmalarının şifreleme ile korunduğunu düşünmelerine sebep olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği