Singapur sigara yasağını delenleri kamerayla takip edecek

Singapur yönetimi adanın dört bir yanına ısı algılayıcıları bulunan kameralar yerleştirerek yasak alanlarda sigara içenleri tespit edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur’da çaktırmadan bir iki fırt çekmek artık daha zor hale geliyor. Ülkenin Ulusal Çevre Ajansı (NEA) adanın dört bir yanına ısı algılayıcıları bulunan kameralar yerleştirerek yasak alanlarda sigara içenleri tespit edecek.

Şu anda Singapur’da 32 binin üzerinde bina ve bölgede sigara içmek yasak. Bunların aralarında eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, ofisler, hastaneler, okullar, sinemalar, otobüs durakları, üstü kapalı yürüme alanları, asansör bekleme alanları, merdiven boşlukları ve bina girişleri bulunuyor.

Sadece sigara için değil

Kameralar sayesinde yere tükürenlerin ve çöp atanların da tespit edilmesi hedefleniyor. Sigara içmek yasak olmasına rağmen sık sık sigara içilen alanlara yerleştirilecek kameralar, kişinin fotoğrafını tarih ve zaman etiketiyle kaydedecek.

Termal kameralar gece ya da gündüz bir kişinin elinde tuttuğu yakılmış bir sigarayı tespit edebiliyor. Kameralar meskun binaların çatılarına, ortak koridorlarına, merdivenlerine ayrıca katlı otoparklara ve diğer noktalara yerleştirilecek. Termal kameralar sadece ortak koridorlara, asansör bekleme alanlarına ve merdiven boşluklarına odaklanacak.

NEA halkın mahremiyetine dikkat edileceğini, kaydeden görüntülerin sadece hukuki amaçlarla NEA yetkilileri ya da kamerayı kuran şirketin çalışanları tarafından görüntülenebileceğini söylüyor. Yılda 140 adet kamera yerleştirilmesi planlanıyor

Yasak genişliyor

Kameralar devletin gitgide artırdığı sigara içme yasağının en son ayağı olarak görülüyor. Ülkede sigara yasağı 1970’lerden bu yana uygulanıyor ve genişletiliyor.

2013’te meskun binalardaki ortak alanlar yasağa dahil edildi. 2016’da yasak depolar, parklar ve özel siteleri kapsayacak şekilde genişletildi. Geçtiğimiz Ekim ayında devlet üniversitesi kampüsleri ve diğer eğitim kurumları da sigaranın yasaklandığı alanlar arasına girdi. Ayrıca kiralanmış araçlarda ve otobüslerde de sigara içmek yasak. Yıl sonuna kadar yeni alanların da yasağa dahil edilmesi planlanıyor.

Sigara yasağı arttıkça yasağı çiğneyenlerin sayısı da artıyor. NEA 2016’da 19 bin kişiye sigara yüzünden ceza kesmişti. Bu rakam geçtiğimiz yıl 22 bine çıktı. Yasaklanmış bölgelerde sigara içerken yakalanan kişiler 200 Dolar ila 1000 Dolar arasında cezaya çarptırılıyor. Vatandaşlar da sigara yasağını ihlal eden kişileri NEA’nın web sitesinden ya da MyENV uygulamasından şikayet edebiliyor.

Kaynak: Straits Times

Singapur yönetimi adanın dört bir yanına ısı algılayıcıları bulunan kameralar yerleştirerek yasak alanlarda sigara içenleri tespit edecek. Şu anda Singapur'da 32 binin üzerinde bina ve bölgede sigara içmek yasak. Bunların aralarında eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, ofisler, hastaneler, okullar, sinemalar, otobüs durakları, üstü kapalı yürüme alanları, asansör bekleme alanları, merdiven boşlukları ve bina girişleri bulunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği