Singapur 2018’de motorlu araç sayısını sabitleyecek

Araç sahibi olmanın en pahalı olduğu ülkelerden biri olan Singapur, önümüzdeki yıl motorlu araç sayısını arttırmayı bırakacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araç sahibi olmanın en pahalı olduğu ülkelerden biri olan Singapur, önümüzdeki yıl motorlu araç sayısını arttırmayı bırakacak. Hükumet, araçların ve motosikletlerin yıllık büyüme oranını Şubat ayından itibaren 0,25’ten 0’a düşürecek. Kara Ulaşım Makamı, web sitesinde yaptığı açıklamada, “Yerin kısıtlı olmasından ve artan ihtiyaçlardan ötürü, yol şebekesini çok fazla genişletemiyoruz. Yollar, ülkenin toplam alanının yüzde 12’sini kaplıyor.” dedi.
789 kilometrelik alana sahip New York City’den daha küçük olan Singapur’da, toprak oldukça değerli bir varlık ve yetkililer de alanın en verimli şekilde kullanılmasını istiyor. Düzenleyici, Singapur altyapısının dünyadaki en iyi altyapılardan olduğunu, hükumetin önümüzdeki beş yıl içinde tren ve otobüs ulaşımı için 21 milyar Dolar yatırım yapacağını söylüyor.

2020’de tekrar gözden geçirilecek

Singapur, araç kullanıcılarının bir sertifika alarak araçlarını 10 yıl boyunca kullanmalarını sağlayan bir izin talep ediyor. Bu izinler sayılı ve her ay hükumet tarafından yapılan açık arttırmalarla veriliyor. Örneğin; geçtiğimiz hafta yapılan son toplantıda en küçük araçlar için verilecek iznin yaklaşık 30 bin Dolar olacağı belirtildi. Kara Ulaşım Makamı, sıfır büyüme hedefinin A, B ve D kategorisindeki araçları (arabalar ve motosikletler) etkileyeceğini söylüyor. Kara Ulaşım Makamı, yük taşıtları ve otobüslerin şu anki büyüme oranının Mart 2021’e kadar 0,25 olarak kalacağını, böylece onlara zaman tanınarak işlem verimliliklerinin arttırılacağını söylüyor. Araçlar üzerindeki büyüme oranı sınırı 2020 yılında tekrar gözden geçirilecek.

Kaynak: Bloomberg

Araç sahibi olmanın en pahalı olduğu ülkelerden biri olan Singapur, önümüzdeki yıl motorlu araç sayısını arttırmayı bırakacak. Hükumet, araçların ve motosikletlerin yıllık büyüme oranını Şubat ayından itibaren 0,25'ten 0'a düşürecek. Kara Ulaşım Makamı, web sitesinde yaptığı açıklamada, "Yerin kısıtlı olmasından ve artan ihtiyaçlardan ötürü, yol şebekesini çok fazla genişletemiyoruz. Yollar, ülkenin toplam alanının yüzde 12'sini kaplıyor." dedi. Singapur, araç kullanıcılarının bir sertifika alarak araçlarını 10 yıl boyunca kullanmalarını sağlayan bir izin talep ediyor. Bu izinler sayılı ve her ay hükumet tarafından yapılan açık arttırmalarla veriliyor. Örneğin; geçtiğimiz hafta yapılan son toplantıda en küçük araçlar için verilecek iznin yaklaşık 30 bin Dolar olacağı belirtildi. Kara Ulaşım Makamı, sıfır büyüme hedefinin A, B ve D kategorisindeki araçları (arabalar ve motosikletler) etkileyeceğini söylüyor. Araçlar üzerindeki büyüme oranı sınırı 2020 yılında tekrar gözden geçirilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği