Siborg ırkı için ilk adımlar

Cyborg Nest adlı şirketin geliştirdiği North Sense adlı ürün piercing vasıtasıyla vücuda yerleştiriliyor ve kişi kuzey yönüne her döndüğünde titreşiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanları birer sibernetik organizmaya (siborg) dönüştürecek çiplerin vücudumuza yerleştirilmesi, bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bir teknoloji. Benzer çalışmalar 1990’lardan beri tıp dünyasında gerçekleşiyor. Kalp pili gibi bazı cihazlar vücuda yerleştirilerek hastaların hayatına normal bir şekilde devam edebilmesine yardımcı oluyor.

Ancak bugüne dek insan algılarını geliştirecek çiplerin vücuda yerleştirilmesi, bazı bireysel örnekler dışında gerçekleştirilmiş bir durum değildi. Cyborg Nest adlı şirket, ürettiği North Sense adlı ürünü ile bu alana yeni bir bakış açısı getirmeye hazırlanıyor.

Yön duygusunu geliştirecek

North Sense, kullanıcı manyetik kuzey yönüne döndüğü her an titreşen, böylece yön duygusunun zaman içinde gelişmesini sağlayan yaklaşık 1 santimetre kare boyutunda bir ürün. Üreticiler cihazı derinin altına yerleştirmek yerine daha pratik bir çözüm bulmuş. İki farklı noktadan vücuda takılabilen piercing sayesinde North Sense derinin hemen üzerine yerleştirilebiliyor. Böylece cihazı kullanmak için ameliyat geçirmeye gerek kalmıyor. Herhangi bir piercing ustasına cihazı taktırabiliyorsunuz. Cyborg Nest cihazın göğsün ortasına yerleştirilmesini öneriyor.

cyborg-nest

Göç eden kuşlar başta olmak üzere pek çok farklı canlıda bulunan manyetik kuzey kutbunu algılama özelliğinin geçmişte insanlarda da bulunduğu ancak bu özelliğin zaman içerisinde kaybedildiği sanılıyor. Cyborg Nest, North Sense sayesinde bu antik yeteneğin hatırlanacağını ve insanların yer yön algısının ciddi bir şekilde değişeceğini iddia ediyor. Bu değişimin kişiye göre değiştiğini ve bir kaç ay sürebileceğini ifade eden Cyborg Nest, North Sense’i beş doğal duyuya ek olarak altıncı ve yapay duyu organı olarak adlandırıyor.

Vücuda takılmazsa pusuladan farkı yok

Bu cihazın aslında sıradan bir pusula gibi kullanılabileceğini belirten kullanıcılar, vücuda yerleştirilmediği sürece cihazın yenilikçi bir özelliği olmayacağını bildiriyor. Ancak her kuzeye dönüldüğünde hissedilen titreşim hissinin zamanla kullanıcıyı değiştireceği ve zihindeki anıların bile yer yön bilgisini de barındıracak şekilde kaydedileceği belirtiliyor.

Cihaz 26 Temmuz’da Las Vegas’ta düzenlenen Cyborg Nest Party adlı organizasyonla tanıtıldı. Dileyenler 350 dolar (yaklaşık bin 65 lira) karşılığında ilk üretilen 2 bin adet North Sense’ten birine sahip olabiliyor. Ürünlerin eylül ayında müşterilere gönderilmesi hesefleniyor.

Kaynak: ReadWrite, Motherboard

Cyborg Nest tarafından geliştirilen North Sense adlı ürün insanların yüzyıllar önce kaybettiği düşünülen kuzeyi algılayabilme yeteneğini geri kazandırmayı amaçlıyor. Piercingler ile kullanıcının vücuduna yerleştirilen cihaz, kullanıcı manyetik kuzey yönüne her döndüğünde titreşerek zamanla kullanıcının yön duygusunun gelişmesini sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği