Siber savaş, drone aracılığıyla gökyüzüne taşınıyor

Kulağa bilim kurgu gibi gelebilir ama siber savaşın yeni cephesinde drone'lar önemli rol oynayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Askeri teknoloji şirketleri; hack’leyen ve takip eden drone tasarlamak, inşa etmek ve satmak için birbirleriyle yarışıyor. Bu arada başka şirketler drone’ları hack’lemek için uğraşıyor. Gelişmekte olan bu pazar, gelecekte gökyüzünde yaşanabilecek siber savaşların habercisi gibi duruyor.

Teknoloji henüz istenen düzeyde olmasa da istek gittikçe büyüyor. Bishop Fox’ta siber güvenlik danışmanı olan Francis Brown, “Pazar patlamak üzere. Herkes bir pay kapmaya çalışıyor. Önümüzdeki bir iki yıl, bu ürünlerden hangisinin Pepsi hangisinin Coke olacağını belirleyecek” diyor.

Francis Brown ve şirketi Bishop Fox geçtiğimiz yıl üstüne Raspberry Pi koydukları drone ile sızma testi yaptılar. Oldukça basit ama etkili olan bu testte drone binanın dışından kablosuz fareyi hack’leyerek bilgisayarın kontrolünü eline alıyorlar:

Brown, bu yöntemi geçtiğimiz yıl DEFCON güvenlik konferansında tanıttıktan sonra devletten ve ticari sektörden birçok kişinin bu teknolojiyi satın almak için kendisine geldiğini söyledi.

Drone’ların insansız olması, dar alanlarda bile uçabiliyor olması ve Bishop Fox’ın yaptığı sızma testindeki gibi fark edilmeden kaçabilmesi onları ordulara, ajanlara, devlet ajanslarına ve suçlulara çekici hale getiriyor. Ancak drone’ların kendileri de aslında bağlandıkları wireless ve bilgisayarlar aracılığıyla saldırıların hedefi olabiliyor. Bu yüzden drone’lar bir saldırı yöntemi olarak kullanıldığı gibi savunma yöntemi olarak da kullanılabilir. Ve her iki alanda da şirketleri memnun edecek maddi kazançlar bulunuyor.

Kaynak: Technology Review & Cyberscoop

Askeri teknoloji şirketleri; hack'leyen ve takip eden drone tasarlamak, inşa etmek ve satmak için birbirleriyle yarışıyor. Bu arada başka şirketler drone'ları hack'lemek için uğraşıyor. Gelişmekte olan bu market gelecekte gökyüzünde yaşanabilecek savaşların habercisi gibi duruyor. Pazarın patlamak üzere olduğunu söyleyen şirket yöneticisine göre hem saldırı hem de savunma yöntemi olan drone geliştiricileri mutlu edecek maddi kazanç bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği