Shutterstock 2019 yaratıcılık trendleri raporu

2019 Yaratıcı Trend Raporu adı verilen rapor, 80'lerin etkilerinin hala sürdüğünü ve tipografinin popülaritesinin arttığını gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir yıla girdik ve bu yılın getirecekleri herkes için merak konusu. Biz haberlerini yaptığımız alanlarda 2019’un getirecekleri ile ilgili bilgiler paylaşmak için çalıştık. Stok fotoğraf sitesi Shutterstock da benzer bir trend raporunu tasarım tercihleri üzerine hazırladı. 2019 Yaratıcı Trend Raporu adı verilen rapor, 80’lerin etkilerinin hala sürdüğünü ve tipografinin popülaritesinin arttığını gösteriyor.

Shutterstock modern sanat kolajları aramalarında yüzde 1376 artış olduğunu ve bu artışın yakın zamanda yavaşlayacak gibi durmadığını söylüyor. Eğer tam olarak ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız, kolaj daima iyi bir tasarım seçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bit pazarına nur yağıyor

Synthwave, Retrowave, Duotone gibi retro-fütürist (geçmişte hayal edilen gelecek) tasarımları da oldukça revaçta. 1960’larda yazılmış ve 2010’ların nasıl olacağını hayal eden bilim kurgu kitaplarının kapak tasarımları gibi çizimler günümüzde popüler. Geçmişin hayal ettiği gelecekte yaşama fikri insanlar için heyecan verici olabiliyor.

Geçmişe yönelik ilgi bununla da sınırlı değil. 1980’lerde yapılan her tasarım tercihi bugünlere etki ediyor gibi görünüyor. Elegans desenleri, yılan derisi desenleri, zincir desenleri ve leopar desenleri 2019’da da tercih edilmeye devam ediyor. Yani seksenler ölmedi, yüreğimizde yaşıyor.

Yükselen trendler

Son dönemde hızlı bir yükseliş kaydeden trendlere baktığımızda, Kawaii‘nin popülaritesinin arttığını görüyoruz. Bugün Cartoon Network’ü açıp çizgi filmlere göz atsanız zaten bu trendin yükselişte olduğunu görebilirsiniz. Bu renkli animasyon dünyası tasarım ve reklamın farklı alanlarını, eğlenceli bir şekilde öne çıkarıyor.

Gelişmekte olan bir diğer tasarım alanı da geri dönüşümlü ve geleceği düşünen ürünler. Bu yüzden plastiksiz, bambu diş fırçası ve kenevir gibi terimlerin ortalama 7 kat daha fazla arandığı görülebiliyor. Öte yandan Hindistan’ın Kalamkari boyama sanatı ve Avrupa’nın Rococo tarzı gibi daha renkli ve şatafatlı tasarımlar da popülerlik kazanıyor. Son olarak daha fazla fütürizmin retrosu kadar modern olanı da rağbet görüyor.

Hangi trendler izlenmeli?

Shutterstock, ‘pasta süsü yazısı’ teriminin 83 kat daha fazla arandığını söylüyor. ‘Çekici tipografi‘ olarak adlandırılan bu harfler ve sayılar hem gözlerinizi hem karnınızı doyurmayı hedefliyor. Büyüme hızına bakılırsa 2019’da bu tarz görsellerle çok daha fazla karşılaşabiliriz.

Kaynak: Forbes

Stok fotoğraf sitesi Shutterstock tasarım tercihleri üzerine bir trend raporu hazırladı. 2019 Yaratıcı Trend Raporu adı verilen rapor, 80'lerin etkilerinin hala sürdüğünü ve tipografinin popülaritesinin arttığını gösteriyor. Retro-fütürizm ve 80'ler tasarım trendlerinin yeniden revaçta olduğunu söyleyen rapor aynı zamanda Kawaii ve Kalamkari gibi daha yerel tasarım tercihlerinin küreselleşmeye başladığını ifade ediyor. Raporda ayrıca pasta süsü yazılarının çok hızlı bir yükseliş gösterdiği ve yeni yılda takip edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği