‘Shirmp Baba’nın bir çiftliği var…

Avustralya Saha Robotları Merkezi, çiftlik hayvanlarını kendi başına güdebilen ve hayvanların sağlığını sürekli kontrol altında tutan bir robot geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya Saha Robotları Merkezi (ACFR) tarımı modernleştirme konusuna hiç de yabancı değil. Daha önce ekinlerin boyunu ölçen ve meyve bahçelerinin değişkenliğini ve kalitesi hakkında veri toplayan robotlar üreten merkez şimdi de otonom bir şekilde çiftlik hayvanlarını güdebilecek bir robot geliştiriyor.

ACFR, ‘Shrimp‘ (Karides) adını verdiği bu teknoloji üzerinde 2014’ten beri çalışıyor. Önümüzdeki aydan itibaren 2 yıl süreyle test edilecek olan robot Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaleti yakınındaki bazı çiftliklerde kullanılacak. Deneme süresi boyunca araştırmacılar robotu, hayvanlara çobanlık etmesi, sağlıklarını kontrol etmesi ve sürünün daima iyi beslendiğinden emin olması için eğitecekler.

4 tekerli çiftlik robotu, hayvanların sağlığını kontrol etmek için, hayvanların davranışlarında ve vücut ısılarındaki değişiklikleri algılayabilen çeşitli termal ve görsel sensörler taşıyacak. Robot ayrıca otlak kalitesini algılamak için zemini sürekli kontrol edecek.

Talep çiftçilerden geldi

Projenin yöneticisi Salah Sukkarieh “Hayvan sağlığı kalitesini geliştirmek ve çiftçilerin, hayvanların gezindiği geniş alanları kontrol edebilmesini sağlamak istiyoruz. Bu teknolojiyi talep edenler çiftçiler çünkü bu alanda işçi bulmakta zorlanıyorlar ve teknolojik yardım istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar robotun yazılımını, hastalıkların daha iyi tespit edilebilmesi ve makinenin bataklık ve tepeleri güvenle aşabilmesi için geliştirmeyi planlıyor. Robotun kapasitesi hakkında şu anda bir bilgi sağlanmış değil ancak 20 ila 150 arası hayvana çobanlık edebileceği düşünülüyor.

Eğer denemeler başarılı olursa, bu teknolojinin sadece hayvancılığı daha etkili ve organize hale getirmekle kalmayıp, hayvanların genellikle uzun süre tespit edilemeyen problemlerine de çare olabileceği tahmin ediliyor.

shrimp

Avustralya Saha Robotları Merkezi tarafından geliştirilen Shrimp adlı 4 tekerli robot, otonom bir şekilde hayvan sürülerine çobanlık edebiliyor. Üzerindeki sensörler sayesinde hayvanların davranışlarını ve vücut ısılarını sürekli kontrol eden robot, hastalık belirtisi algıladığında erken müdahale edilmesini sağlıyor. 2 yıl boyunca test edilecek olan robotun daha sonra çiftçilerin kullanımına sunulması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği