Şeylerin internetini kurtarana 25 bin Dolar

ABD Ulusal Ticaret Komisyonu, şeylerin interneti cihazlarının güvenliğini sağlamak için bir yarışma düzenledi. Kazanana 25 bin Dolar ödül verilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şeylerin interneti (IoT) kötü niyetli kişilerin elinde korkunç bir silaha dönüşebiliyor. Ekim ayında gerçekleştirilen, tarihin en büyük botnet saldırısının ardından harekete geçen ABD Ulusal Ticaret Komisyonu (FTC), IoT cihazlarının güvenliğini sağlamak için bir yarışma düzenledi. Yarışmanın kazananına 25 bin Dolar ödül verilecek.

Cihaz, uygulama ya da bulut servisi

Yarışma, güncelliğini yitirmiş yazılımları sebebiyle güvenlik açığı bulunduran cihazların eksikliklerini gidermek için araçlar geliştirmek isteyen tüm geliştiricilere açık. Komisyonun sitesinde şu ifadelere yer verildi:

“İdeal bir araç, tüketicinin kendi ev ağına ekleyebileceği fiziksel bir cihaz olabilir. Bu cihaz şeylerin interneti cihazlarının yazılımlarını kontrol ederek internet üzerinden daha güncel sürümleri arayabilir ve ev ağına bağlı tüm cihazları bu yolla güncelleştirebilir. Bu işlem bulut tabanlı bir servis ya da bir uygulama aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Yarışmacılar ayrıca IoT cihazlarının fabrikada konulmuş ve kolay tahmin edilebilen şifrelerini de düzenleyecek özellikler ekleyebilirler.”

Bu tarz güvenlik açıkları özellikle Çin’de yapılan milyonlarca webcam’in botnet saldırısında kullanılmasına önayak olmuştu. Ekim ayında gerçekleştirilen saldırı Twitter, Spotify, Amazon, Reddit gibi çok sık kullanılan servislere erişimi engellemişti.

Durum kötüleşebilir

Ağ uzmanları şeylerin internetinin, fitness takip cihazları, internete bağlanabilen otomobiller, ev aletleri, termostatlar ve akıllı ampuller yaygınlaştıkça daha da tehlikeli bir hal alabileceğini belirtiyor. FTC Tüketici Koruma Bürosu Yöneticisi Jessica Rich “Her gün Amerikan tüketicilere inovatif yeni ürünler ve servisler öneriliyor. Tüketiciler bu cihazların güvenli olmasını istiyoruz. Bu sebeple, bu cihazların yazılımlarını güncel tutmak için halktan gelecek yaratıcı çözümleri arıyoruz.” diye konuştu.

Yarışmaya başvurular 1 Mart’tan itibaren alınacak. Son teslim tarihi ise 22 Mayıs. Aralarında Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimcisi Tadayoshi Kohno’nun da bulunduğu beş jüri üyesi, kazananları Temmuz’un sonuna kadar seçmiş olacak.

Ödül 25 bin Dolar

En iyi teknik çözüm ödülü 25 bin Dolar olarak belirlenirken, birinci seçilemeyen üç katılımcıya da 3 bin dolara kadar mansiyon ödülü verilebilecek. Bu yarışma FTC tarafından, Amerika Yarışıyor Yasası çerçevesinde düzenlenen dördüncü yarışma. Şeylerin interneti konusunda ise ilk kez böyle bir yarışma düzenleniyor. Detaylar ve yarışma koşulları için FTC’nin web sitesine göz atabilirsiniz.

 

Kaynak: GeekWire

Şeylerin interneti (IoT) kötü niyetli kişilerin elinde korkunç bir silaha dönüşebiliyor. Ekim ayında gerçekleştirilen, tarihin en büyük botnet saldırısının ardından harekete geçen ABD Ulusal Ticaret Komisyonu (FTC), IoT cihazlarının güvenliğini sağlamak için bir yarışma düzenledi. Yarışmanın kazananına 25 bin Dolar ödül verilecek. Yarışmacılardan istenen şey, IoT cihazlarının yazılımını güncelleyecek ve şifrelerini daha sağlam bir hale getirecek bir cihaz, uygulama ya da bulut servisi. 1 Mart'ta başlayacak olan başvurular 22 Mayıs'ta sona erecek. Jürinin sonuçları Temmuz ayında açıklaması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği