Seri izleme, aileleri birbirinden uzaklaştırıyor

Yapılan bir araştırmaya göre artık İngiltere’de ailecek oturulup televizyon izlenmiyor. Aile bireyleri dizileri ayrı ayrı, seri bir şekilde izliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her dönemin kendine has problemleri ve çözümleri oluyor. 21. yüzyıldaki manzara da sürprizlerle dolu; yapılan bir araştırmaya göre artık İngiltere’de ailecek oturulup televizyon izlenmiyor. Bunun yerine, aile bireyleri ‘son bölümlerden’ geri kalmamak için bölünerek dizileri seri bir şekilde izliyor.

İngiltere’deki TV alışkanlıklarıyla ilgili verileri yayımlayan, Birleşik Krallık medya denetleyicisi Ofcom (bizdeki RTÜK gibi) tarafından verilen bilgilere göre 40 milyona denk gelen yüzde 79’luk bir kesimin iPlayer ve Netflix gibi çevrimiçi program sağlayıcılarına üyeliği bulunuyor. Böylece arzu edilen seri izleme mümkün oluyor.

Ofcom’un verilerine göre yetişkinlerin yaklaşık üçte biri (yüzde 32), bir bölüm daha izlemek için uykusuz kalmayı göze alıyor ve ertesi gün yorgun düşüyor. Gençler arasında ise yüzde 22 oranında suçluluk duygusuna ve yine yüzde 22 oranında okulu ihmal etmeye sebep oluyor.

Peki bunu neden yapıyoruz?

Yüzde 25 ile başkasından ‘spoiler’ yeme korkusu en başta geliyor. Aynı zamanda, zamana ayak uydurma endişesi ve/veya akran baskısı da (yüzde 16) bir diğer sebep. Bu, sağlığı etkilemesinin ötesinde çok kötü ve İngiltere’deki yetişkinlerin neredeyse yarısı (yüzde 45’i) bunu her gün yaptığını, yüzde 82’sinin ise ayda en az 1 kere yaptığını söylüyor. Bu rakam gençlerde daha da yükseliyor.

Sorunun düzeltilmesi

Bağımlılık tedavisinde ilk önce sorunu kabul etmek gerekli. Nitekim İngiltere’deki yetişkinlerin yüzde 57’si ‘kişilerin bugünlerde tablet ve akıllı telefonlarından çok fazla şey izlediklerini’ düşünüyor.

Kaynak: The Memo

Her dönemin kendine has problemleri ve çözümleri oluyor. 21. yüzyıldaki manzara da sürprizlerle dolu; yapılan bir araştırmaya göre artık İngiltere’de ailecek oturulup televizyon izlenmiyor. Bunun yerine, aile bireyleri ‘son bölümlerden’ geri kalmamak için bölünerek dizileri seri bir şekilde izliyor. İngiltere’deki TV alışkanlıklarıyla ilgili verileri yayımlayan, Birleşik Krallık’taki iletişim kurumlarından Ofcom tarafından verilen bilgilere göre 40 milyona denk gelen yüzde 79’luk bir kesimin iPlayer ve Netflix gibi çevrimiçi program sağlayıcılarına üyeliği bulunuyor.Yorumunuz: