Sentetik embriyo insanlık için ne anlama geliyor?

Hollandalı bilimciler, sperm ya da yumurta kullanmadan sentetik fare embriyoları oluşturarak embriyo biliminde yeni bir gelişme kaydetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollandalı bilimciler, sperm ya da yumurta kullanmadan sentetik fare embriyoları oluşturarak embriyo biliminde yeni bir gelişme kaydetti. Bu gelişme, gelecekte kısırlık tedavisinde de kullanılabilir.

Gamet olmayan fare hücreleri kullanan MERLN Teknoloji Tabanlı Üreme Sağlığı Enstitüsü araştırmacıları blastosist benzeri yapılar oluşturmayı başardı. Bu yapılar memelilerde erken gelişim aşamalarında oluşuyor. Bu işlem, iki farklı türde fare kök hücresi kullanılarak gerçekleştirildi. Neticede oluşan hücre kütlesi, memelilerde bebek gelişimi sırasında oluşan yapıdan farklı değildi. Dahası, bu yapılar yetişkin dişi farelerin rahimlerine yerleştirildi ve birkaç gün boyunca gelişmeleri izlendi. Bilimciler bu işlemin tıp tarihinde bir ilk olduğunu söylüyor.

Bize ne faydası var?

Peki bu gelişmenin insanlara ne gibi bir faydası olabilir? Öncelikli hedef kısırlık araştırmasında ilerlemek ve rahme yerleşme aşamasında oluşan düşükleri engellemek. Araştırmanın yöneticisi Dr. Nicolas Rivron BBC’ye yaptığı açıklamada “Artık bu emriyolardan çok fazla rakamlarda üretebiliyoruz. Böylece gelişimi detaylı bir şekilde inceleyebileceğiz. Bazı embriyoların neden yerleşmede sorun yaşadığını anlamamız, bunu tedavi etmek için kullanılabilecek ilaçlar geliştirmemizi sağlayabilir.

Ancak bu planların gerçeğe dönüşmesi vakit alabilir. Öncelikle yapay insan embriyosu üretip rahme yerleştirmek için devletten izin alınması gerekiyor. Çin ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde bu araştırmalara kısmen daha fazla özgürlük tanınsa da ABD’de böyle çalışmalar devlet tarafından fazla destek görmüyor. Genetik düzenlemenin biraz da olsa dahil olduğu her alanda olduğu gibi bu alanda da etik tartışmalar gerçekleşmesi mümkün görünüyor.

Kaynak: Fortune

Hollandalı bilimciler, sperm ya da yumurta kullanmadan sentetik fare embriyoları oluşturarak embriyo biliminde yeni bir gelişme kaydetti. Bu gelişme, gelecekte kısırlık tedavisinde de kullanılabilir. Gamet olmayan fare hücreleri kullanan araştırmacılar blastosist benzeri yapılar oluşturmayı başardı. Bu yapılar memelilerde erken gelişim aşamalarında oluşuyor. İki farklı türde fare kök hücresi kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem neticesinde oluşan hücre kütlesi, memelilerde bebek gelişimi sırasında oluşan yapıdan farklı değildi. Dahası, bu yapılar yetişkin dişi farelerin rahimlerine yerleştirildi ve birkaç gün boyunca gelişmeleri izlendi. Bilimciler bu işlemin tıp tarihinde bir ilk olduğunu söylüyor.

1 Yorum

  • Burada ki etik tartışma ne için? Tanrı’yı oynamak mı, yoksa doğacak canlının farklı bir biyolojik ve ruhsal yapıya sahip olması mı? Ama nedense insanları katletmenin etik bir değeri yok, bravo etikçiler!!!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği