Fare bedeninde insan beyni üretildi

Society for Neuroscience'ın bugün başlayan yıllık toplantısında, fare vücudunda üretilen küçük insan beyinleriyle ilgili bir araştırma sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kök hücre teknolojisi o kadar gelişti ki bilimciler artık insan beyninin minyatür versiyonlarını laboratuvarda üretebiliyor. Öte yandan bazı insanlar, hayvan vücudunda insan beyni üretmenin ahlaki yönleri konusunda endişeli. Bu endişeler, bugün Washington D.C.’de başlayan Society for Neuroscience yıllık toplantısından sonra daha da alevlenecek gibi görünüyor. Zira iki grup bilimci, fare vücudunda üretilen küçük insan beyinleriyle ilgili daha önce yayımlanmamış bir araştırma sunacak.

STAT News’un haberine göre, fare vücudunda üretilen küçük beyinlerden bir tanesi iki ay kadar canlı kalabildi. Seattle’daki Allen Beyin Bilimleri Enstitüsü başkanı Cristof Koch, “Yepyeni bir çağa giriyoruz. Bilim o kadar hızlı gelişiyor ki etik kuralları bilime ayak uyduramıyor.” diyor. Üretilen küçük beyinler insanların olduğu anlamda ‘canlı’ değil fakat büyüyerek bizim beyinlerimiz gibi farklı katmanlar oluşturabiliyorlar. Hatta psikedelik ilaçlar gibi uyarıcılara insan beyni gibi tepki verebiliyorlar. İnsanlarda denemenin etik olmayacağı araştırmaları bu küçük beyinler üzerinde denemek mümkün olacağından, araştırma alanında devrim niteliğinde bir gelişmeyle karşı karşıyayız.

Ocak ayında insan-domuz melezi embriyo üretilmişti

Bilimciler, üretilen bu beyinlerin bilinci olup olmadığı konusunda tartışıyor. Fakat beyinlerin laboratuvar hayvanlarına yerleştirilmesi yeni etik endişeleri ortaya çıkarıyor. Ocak ayında da, Salk Biyoloji Çalışmaları Enstitüsü‘nden bilimciler insan-domuz melezi embriyo üreterek insan beyni hücresine sahip domuzların insan bilinci geliştirebileceği konusunda endişe yaratmıştı. STAT’ın haberine göre, toplantıda sunum yapacak diğer bir ekip, insan beyni organoidlerini kan damarlarına başarılı şekilde bağladı. Fakat ahlaki anlamda çok fazla eleştiri alan ekibin çalışmalarını durdurduğu söyleniyor.

Kaynak: Inverse

Kök hücre teknolojisi o kadar gelişti ki bilimciler artık insan beyninin minyatür versiyonlarını laboratuvarda üretebiliyor. Fakat bazı insanların hayvan vücudunda insan beyni üretme konusunda ahlaki anlamda endişeleri var. Bu endişeler, bugün Washington D.C.'de başlayan Society for Neuroscience yıllık toplantısından sonra daha da alevlenecek gibi görünüyor. Zira iki grup bilimci, fare vücudunda üretilen küçük insan beyinleriyle ilgili daha önce yayımlanmamış bir araştırma sunacak. STAT News'un haberine göre, fare vücudunda üretilen küçük beyinlerden bir tanesi iki ay kadar canlı kalabildi. Üretilen küçük beyinler insanların olduğu anlamda 'canlı' değil fakat büyüyerek bizim beyinlerimiz gibi farklı katmanlar oluşturabiliyorlar. Hatta psikedelik ilaçlar gibi uyarıcılara insan beyni gibi tepki verebiliyorlar. İnsanlarda denemenin etik olmayacağı araştırmaları bu küçük beyinler üzerinde denemek mümkün olacağından, araştırma alanında devrim niteliğinde bir gelişmeyle karşı karşıyayız.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği