Senaryo ödülünü hak eden bir hack

IBM’in 2015’in en hasarlı siber saldırısı olarak adlandırdığı hack eyleminde aydınlanma umulmadık bir baskınla geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rus güvenlik güçleri ‘Kasım’ adını verdikleri bir operasyon ile son dönemin en büyük hack olaylarından birini aydınlatmayı başardı. Haberin belki bu kısmı değil ama baskının adresi çok ilginç: bir film yapım şirketi. Siber güvenlik yetkililerinin soruşturmaya konu olan hack olayında ülkenin önemli finans kurumların milyonlarca dolar zarara uğramıştı. Öyle ki bu vaka Rusya’nın siber suç yasaları çıkartmasında dahi etkili oldu.

Rus İçişleri Bakanlığı’na bağlı Siber Suçlar Bölümü Sözcüsü bu baskın ile ilgilerinin olmadığını söylerken Rus İstihbarat Servisi de konuyla ilgili yorumda bulunmaktan kaçınıyor. 25th Floor adlı film şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Volchkov da konuyla ilgili sessizliğini koruyor. Dolayısıyla epey ‘sessiz’ ve gizemli bir durumdan söz ediyoruz. Öte yandan birçok siber saldırının merkezi konumundaki Rusya’da ülke dışına yönelik kişi ve kurumlara yönelik saldırılar nediren cezalandırılıyor. Kasım Operasyonu bu açıdan da önemli bir gelişme.

Operasyona konu olan ve birçok kurumun bilgi ve para kaybettiği organize siber suç, IBM’in belirttiğine göre geçtiğimiz senenin en hasar veren eylemiydi. Süregiden saldırılar 25th Floor şirketine yapılan baskının ardından bıçak gibi kesildi.

25th Floor, genellikle komşu ülkelerin yapımlarını Rusya’ya getiren, bazen de kendi yapımlarını üreten bir film şirketi. İronik bir tesadüf olarak operasyon sırasında şirket siber-gerilim temalı bir film çekmeye hazırlanıyordu. Daha da ilginci; 2010 yılında meydana gelen bir olayı konu alan filmdeki hackerlar da banka hesaplarını ele geçirmek için bu operasyonda kullanıldığı ortaya çıkan teknik ve uygulamalardan faydalanıyordu.

Soruşturmaya adı karışan Moskova merkezli siber güvenlik şirketi Group-IB‘nin Başkanı Ilya Sachkov, 25th Floor’un kendilerini Botnet adı verilen bu filme danışmanlık yapmaları için kiraladığını belirtti. Volchkov ile bir güvenlik konferansına katılan Sachkov, filmin pilot çekimi için25th Floor ile bir çok kez görüşmüş.

Film ile gerçek birbiriyle muhtemelen hiç bu kadar kesişmemişti.

IBM tarafından geçtiğimiz yılın en hasar verici hack saldırısı olarak nitelendirilen hack eyleminin soruşturması bir baskınla sürüyor. Rusya’da konuyla ilgili gerçeklekleştirilen baskının adresi umulmadık türden: film yapım şirketi!Bir yanıt

  1. sedat avatarı
    sedat

    yani hocam? bu haber bize ne anlatmaya çalışıyor?

Yorumunuz: