Sel gelince yükselen evler

Sel tehlikesiyle imara açılmayan bölgelere inşa edilmek üzere geliştirilen Yükselen Ev, sel duyurusu yapıldığında yerden 1,5 metre yükselebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık’ta bazı bölgelerde sel riski sebebiyle ev inşa etmek yasak. Ancak her geçen gün artan ev ve arsa fiyatlarıyla birlikte, sele dayanıklı evler inşa edebilecek bir teknoloji geliştirilirse bu bölgeler de oldukça değerli hale gelebilir. Larkfleet Group adlı inşaat şirketi bu problemi çok basit bir mantıkla çözmek istiyor: Yükselen Ev (Elevating House).

Sıradan üç odalı müstakil bir İngiliz evine benzeyen Yükselen Ev, bir sel uyarısı yayınlanması halinde mekanik bir sistemle yerden 1,5 metre yukarıya kaldırılabiliyor. 65 ton ağırlığındaki evin kaldırılması için bir motor bir dişli kutusu ve kadran milleri kullanılıyor.

elevating-house-2

Sel tehlikesi durumunda ev halkının muhtemel tehlikeleri göz önünde bulundurarak, kısa süreliğine başka bir bölgeye taşınması gerekiyor. Çatıya yerleştirilen güneş enerjisi panellerinden elektrik ihtiyacını karşılayan ev yukarıya kaldırıldığında bile elektrik bağlantıları kesilmiyor. Su ve kanalizasyon bağlantıları da esnek boruları sayesinde ev kaldırıldığında da yerinden çıkmadan korunabiliyor.

Selin ne getireceği belli olmaz

Evi havaya kaldırmak selden korunmaya yardımcı oluyor ancak sel bittikten sonra evin altında ne bulacağınızı tahmin etmek biraz zor. Evi tekrar aşağıya indirmeden önce evin altının temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca sel sırasında sürüklenen büyük enkaz ya da kaya parçaları da evin taşıma mekanizmasına zarar verebilir.

Bu tasarım aslında bu yıl tanıtılan hidrolik sera tasarımından çok da farklı değil; sadece biraz daha büyüğü. Larkfleet, Yükselen Ev’i inşa edebilmek için izin başvurusunda bulundu. Eğer onay gelirse bu evler 2017’nin başında inşa edilebilir. Ancak şirket önümüzdeki 5 yıl boyunca bu teknolojiyi test etmek istiyor. Ayrıca evin modüler çelik yapılı tasarımı sayesinde, sökülüp başka bir yerde yeniden inşa edilebileceği de ifade ediliyor.

Kaynak: New Atlas

Birleşik Krallık'ta sel tehlikesiyle ev inşa edilmesine izin verilmeyen bölgeleri de kullanılabilir hale getirmek için harekete geçen inşaat şirketi Larkfleet Group, Elevating House (Yükselen Ev) konseptiyle bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. Sel duyurusu yapıldığında yerden 1,5 metre yükselebilmesi için bir mekanizması bulunan evler bu sayede selden etkilenmiyor. Modüler çelik yapısı sayesinde evin bulunduğu yerden başka bir noktaya taşınabileceği de düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği