Şekerli içecekler diyabete yol açabiliyor

Günde bir teneke şekerli içecek tüketen kişilerin, diyabetin ön aşaması olan prediyabete yakalanma riskinin yüzde 46 arttığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir rapora göre günde bir teneke şekerli içecek içmek şeker hastalığının ilk aşaması olan prediyabet riskini önemli ölçüde artırıyor. Boston Tufts Üniversitesinden araştırmacı Nicola McKeown her gün şekerli içecek tüketen kişilerin prediyabete yakalanma olasılığının yüzde 46 arttığını belirtiyor.

Diyet içecekler tüketenlerde bu durum gözlenmezken uzmanlar günlük şeker tüketiminin kontrol edilmemesi durumunda şeker hastalığına yol açacağı uyarısında bulunuyor. Vücutta hücreler şekeri parçalayıp enerji üretmek için insülin hormonuna ihtiyaç duyuyor. Çok fazla şeker tüketimi çok fazla insülin salgılanmasına sebep oluyor. McKeown “Kan şekerindeki bu sürekli artış bir süre sonra hücrelerin doğru şekilde yanıt vermesini engelliyor ve insülin direnci oluşuyor.” diyor. İnsülin direncinin artması kan şekerinin vücuda zarar verecek seviyelere çıkması anlamına geliyor.

Müdahale edilmezse diyabet ortaya çıkıyor

Prediyabet, tip 2 diyabetin öncüsü olarak kabul edilen ancak düzeltilebilen bir rahatsızlık. Bu teşhis konduktan sonra hastanın şeker tüketimini minimuma indirmesi vücudun bir süre sonra normale dönmesini sağlıyor. Ancak diyette düzenleme yapılmaz ve şeker tüketimine devam edilirse tip 2 diyabet oluşuyor.

Araştırma için orta yaşlı bin 700 yetişkinin 14 yıl boyunca toplanan verileri incelendi. Araştırma öncesinde katılımcıların diyabet ya da prediyabet rahatsızlıkları bulunmuyordu. Katılımcılar günlük şeker tüketim oranlarını kendileri bildirdi. Araştırmanın sonunda, en fazla şekerli içecek tüketenlerin prediyabete yakalanma riskinin yüzde 46 daha fazla olduğu görüldü.

İçecek birliğinin itirazı

Amerikan İçecek Birliği ise şekerli içeceklerin prediyabetin tek sebebi olamayacağını söyleyerek bu sonuçlara itiraz ediyor. Birlik Mayo Clinic gibi önemli sağlık kuruluşlarının prediyabete etki eden faktörler arasında kilo, hareketsizlik, ırk ve aile tarihi gibi sebeplerin bulunduğunu söylediğini belirtiyor.

Araştırmacılar, katılımcıların vücutlarındaki yağ oranı ve diğer şekerli ürünlerin tüketimi de göz önünde bulundurulduğunda prediyabet oranlarının etkilendiğini kabul ediyor ancak bu etkinin çok fazla olmadığının altı çiziliyor. Vücutlarındaki yağ oranı düşük olan, fazla şekerli ürün tüketmeyen ancak her gün bir kutu şekerli içecek içen katılımcılarda da prediyabet riskinin yüzde 27 daha fazla olduğu gözleniyor. Yine de McKeown bu çalışmanın gözleme dayalı olduğunu bu sebeple birebir neden sonuç ilişkisi kurmanın doğru olmayabileceğini ifade ediyor.

Icahn Tıp Okulundan Dr. Deena Adimoolam şekerli içeceklerle prediyabet arasındaki ilişkinin şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Bir teneke şekerli içecekte 10 çay kaşığı kadar şeker bulunabildiğini belirten Adimoolam, “Her gün ne içtiğinize dikkat etmelisiniz. İçeceklerin de kalorisi olduğunu unutmayın” diyor.

Kaynak: United Press International

 

Şekerli içecekler yemeklerin yanında sık sık tüketiliyor. Bu tüketimin bir alışkanlık haline gelmesi durumunda ise diyabetin ön aşaması olan prediyabet hastalığının ortaya çıkabildiği belirtiliyor. Yapılan araştırmaya göre günde bir teneke şekerli içecek tüketen kişilerin prediyabete yakalanma ihtimali diğerlerine göre yüzde 46 daha fazla. Prediyabetin tek sebebi şekerli içecekler değil ancak sağlıklı ve az şeker tüketen kişilerde bile sadece günde bir şekerli içecek içmek prediyabet ihtimalini yüzde 27 oranında artırıyor. Diyet içeceklerde ise bu etkinin görülmediği ifade edildi.

1 Yorum

  • “That Sugar Film” belgeselinde konu çok iyi bir şekilde işlenmiş. İzlemeyenler varsa tavsiye ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği