Şehir plancılarına geleceği gösteren SimCity benzeri uygulama

UrbanFootprint adlı girişim, şehir plancılarının fikirlerinin potansiyel etkilerini görmesini sağlayan bir yazılım geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaliforniya merkezli UrbanFootprint adlı girişim, kendisiyle aynı ismi taşıyan bir yazılım aracına sahip. Bu yazılım, herhangi bir şehir planlaması senaryosunun trafiği ve trafik saatlerini nasıl değiştirebileceğinin, enerji tüketiminin, yerel ekonominin, karbon salınımının vs. geniş çaplı etkilerini gösterebiliyor.

Bu tür karmaşık hesaplamalar geçmişte yapılmak istendiğinde aylar veya yıllar sürüyordu. Birkaç gün önce açıklama yapan Kaliforniya hükümeti, UrbanFootprint ile iş birliği yaptığını ve yazılımı Kaliforniya’nın çeşitli yerlerinde kullanılmak üzere hazır hale getireceğini duyurdu.

Girişimin kurucularına göre, bir kent için kullanılabilecek çeşitli şehir planlamalarına dair detaylı verilere göz atabilmek, planları karşılaştırıp anlaşmaya varmayı kolaylaştırıyor. Bu yazılım, şehir planlamacılarının ve tasarımcılarının daha iyi tasarımlar yapmasına yardımcı olacak.

Yazılım, bir bölgede yaşayan insanlar ve onların meslekleri, o bölgedeki kaç kişinin araba/bisiklet kullandığı, bölgedeki binalar, deniz seviyesi değişmeleriyle ilgili tahminler, eskiyen altyapı, eşitsizlik ve sağlık gibi birçok konu hakkında veri topluyor. Verileri elden geçirmek için de makine öğreniminden faydalanıyor. Yazılım şu anda sadece ABD’de kullanılabiliyor olsa da UrbanFootprint yazılımın yaklaşık 30 milyon nüfuslu Çongçing (Çin’de bir şehir) gibi uluslararası şehirlerde kullanılması için de çalışmalar yürütüyor. 2050 itibariyle dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Şehirler büyümeye devam ettikçe UrbanFootprint gibi araçların da iyi bir şehir planlaması açısından hayati önem taşıdığı düşünülüyor.

Kaynak: Fast Company

UrbanFootprint adlı girişim, yeni bir şehir planlamasının o şehirdeki trafiği, enerji tüketimini, sağlığı, karbon salınımını veya insanların işe ulaşmasını nasıl etkileyeceği konusunda kolayca simülasyon oluşturmayı sağlayan bir yazılım sunuyor. Önceden aylar ve hatta yıllar süren bu iş, makine öğreniminden faydalanan yazılım sayesinde çok daha kolay hale geliyor. Günümüzde şehirler büyük bir hızla büyürken UrbanFootprint gibi araçlar iyi bir şehir planlaması yapma açısından büyük önem taşıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği