Satın aldığınız ürünü iade edip etmeyeceğinizi tahmin eden yapay zeka

Bir grup araştırmacı, siz daha ürünü satın almadan iade edip etmeyeceğinizi tahmin eden bir algoritma geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2020 yılı itibariyle satışlarının 4 trilyon Dolar’a ulaşması beklenen e-ticaret, artık durdurulamaz bir güç haline geldi. Müşterilerin mağaza mağaza gezmektense çevrimiçi mağazalardan alışveriş yapmayı tercih etmesi garip bir durum değil. Fakat internet üzerinden verilen siparişlerin üçte biri kadarının iade edildiği tahmin ediliyor. Bu da kar oranını azaltan bir durum.

Google ve Hindistan merkezli e-ticaret şirketi Myntra Designs’ta çalışan araştırmacılar, yapılan iadelerin sebeplerini inceledikleri bir çalışma yaptılar. Alışveriş yapanların tercihlerini, vücut şekillerini, inceledikleri ürünleri vb. verilerle eğitilen bir makine öğrenimi modeli üreten ekip, kişi ürünü daha satın almadan iade edip etmeyeceğini tahmin etmeyi başardı.

Alışveriş sepetinin doluluk oranı iadeyi etkiliyor

Araştırmacılar, kişinin alışveriş sepetinde benzer ürünler olduğu taktirde iadenin yüzde 4 muhtemel olduğunu fark etti. Ayrıca, iadelerin yüzde 53’ünün sebebinin beden uymaması sorunu olduğu görüldü. Alışveriş sepetinin doluluk oranının da iadeler açısından önem arz ettiği keşfedildi. İçinde yedi adet ürün bulunan sepetlerde iade oranı yüzde 72 iken bir tane ürün bulunan sepetlerde bu oranın yüzde 9 olduğu görüldü. Bu verilerden yola çıkan ekip, kişinin ürün iade etme ihtimalini tahmin eden bir model geliştirdi. İade tahmin modeli deneylerde yüzde 83,2 oranında başarı gösterdi.

Araştırma ekibi, “Hangi müşterinin ürün iade edeceğini bilmek, satıcıların önlem almasını sağlayabilir. Mesela; kargo ücretlerini kişiye özel hale getirmek ya da kuponlar sunarak ürünü iade edilmez yapmak gibi.” şeklinde bir konuştu.

Kaynak: Venture Beat

Google ve Hindistan merkezli e-ticaret şirketi Myntra Designs'ta çalışan araştırmacılar, yapılan iadelerin sebeplerini inceledikleri bir çalışma yaptılar. Alışveriş yapanların tercihlerini, vücut şekillerini, inceledikleri ürünleri vb. verilerle eğitilen bir makine öğrenimi modeli üreten ekip, kişi ürünü daha satın almadan iade edip etmeyeceğini tahmin etmeyi başardı. Araştırma ekibi, "Hangi müşterinin ürün iade edeceğini bilmek, satıcıların önlem almasını sağlayabilir. Mesela; kargo ücretlerini kişiye özel hale getirmek ya da kuponlar sunarak ürünü iade edilmez yapmak gibi." şeklinde bir konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği