Samsung uçan ekran patenti aldı

Samsung, gözünüzün konumunu algılayarak gözünüzü takip eden 'uçan görüntüleme cihazı' için patent aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bulaşık yıkarken bir şeyler izlemek istediğinizde “Keşke üçüncü bir elim olsa da telefonu gözümün önünde tutabilsem” diye düşündüğünüz olduysa, Samsung’un yeni patenti sizi mutlu edebilir. Şirketin ‘uçan görüntüleme cihazı’ için yaptığı patent başvurusu onaylandı. Bu cihaz, bir dörtdönere (quadcopter) yerleştirilmiş bir ekrandan oluşuyor ve ekran gözünüzün konumunu algılayıp ona göre hareket ediyor.

Patent başvurusuna göre Samsung’un cihazı, dört adet pervane tarafından havada asılı tutulan bir LCD ekrandan oluşacak. Herhangi bir drone ile yapılabilecek her şey bu cihazla da yapılabilecek. ‘Uçan ekran’ bir uçuş kontrol ünitesine, güç kaynağına, düzdönere (jiroskop), hareket algılayıcısına, ivmeölçere, engel algılama sistemine, GPS’e ya da yerel Wi-Fi ağına bağlı bir konumlandırma sistemine bağlanabilecek. Bir algılama ünitesi kullanıcının yüzünün ve gözlerinin konumunu belirleyip ekranı buna göre konumlandıracak. Cihaz kullanıcının hareketlerine ve sesli komutlarına göre tepki verebilecek.

Patent belgelerine göre drone bu algılayıcıları kullanarak ekranı daima görülebilecek bir pozisyonda tutabiliyor. Eğer kullanıcı kafasını çevirirse, ekran da kullanıcının baktığı yöne doğru dönerek yeniden bakış açısına girecek. Yemek yaparken daima gözünüzün önünde yemek tarifinin bulunması oldukça faydalı olabilir. Aynı şekilde, bir tamirat yaparken izlenmesi gereken adımları sürekli görebilmek güzel olacaktır. Bu gibi durumlarda, ses ve hareket kontrolü, cihaza dokunmadan görüntüyü değiştirmenize yardımcı olabilir. Böylece ellerinizi, yaptığınız işten ayırmanıza gerek kalmaz.

“Yeni ürünümüzü denemek ister misiniz?”

Tabii ki bu uygulamanın Black Mirror-vari uygulamalara sahne olması da beklenebilir. Sokakta yürürken yolunuzu kesip size bir şeyler satmaya ya da bir yere üye yapmaya çalışan kişileri düşünün. Zaten yeterince can sıkıcı olan bu deneyim, uçan ekranlarla birlikte tamamen katlanılamaz hale gelebilir. Sokakta yürürken birdenbire çevrenizi saran onlarca ekran sizden anket doldurmanızı isteyebilir.

Yine de çoğu patentin hiç hayata geçirilmeden tarihin tozlu sayfalarına karıştığını hatırlamakta fayda var. Bu patent için başvuru 2016 yılının Ocak ayında yapılmıştı. ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) patenti geçtiğimiz hafta onayladı.

Kaynak: New Atlas

Samsung'un 'uçan görüntüleme cihazı' için yaptığı patent başvurusu onaylandı. Bu cihaz, bir dörtdönere (quadcopter) yerleştirilmiş bir ekrandan oluşuyor ve ekran gözünüzün konumunu algılayıp ona göre hareket ediyor. Patent başvurusuna göre Samsung'un cihazı, dört adet pervane tarafından havada asılı tutulan bir LCD ekrandan oluşacak. Herhangi bir drone ile yapılabilecek her şey bu cihazla da yapılabilecek. Yemek yaparken daima gözünüzün önünde yemek tarifinin bulunması oldukça faydalı olabilir. Aynı şekilde, bir tamirat yaparken izlenmesi gereken adımları sürekli görebilmek güzel olacaktır.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği