Sahte WhatsApp 1 milyon defa yüklendi

Google Play'deki oldukça orijinal görünen sahte WhatsApp uygulaması, 1 milyondan fazla kişi tarafından yüklendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

3 Kasım’da, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Google Play’de oldukça orijinal görünen bir kopyası olduğu fark edildi. Sahte WhatsApp, 1 milyondan fazla indirildi. Uygulamayı indiren kişiler ise mesajlaşma uygulaması yerine reklam dolu bir uygulamayla karşılaştı.

Hacker News‘e göre, geliştiricinin adından sonra koyulan görünmeyen bir boşluk sayesinde sahte WhatsApp, gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar normal görünüyordu. Konuya yorum yapan Reddit kullanıcılarından biri, bu durumun ilk kez yaşanmadığını söyledi. Kullanıcı, Google Play’de ‘WhatsApp’ yazarak aratınca, geliştirici adına ‘WhatsApp Inc.’ yazıp çeşitli noktalama işaretleri ya da fazladan boşluklar kullanarak oluşturulan en az yedi adet sahte uygulama olduğunu söylüyor.

Çocuk oyunlarında bile var

Bu olay, Google’ın Google Play kullanıcılarını koruma konusunda dikkatli olmadığını gözler önüne seren örneklerden sadece biri. Daha önce de mesajlaşma uygulamalarında, çocuk oyunlarında ve hatta Pokemon Go‘nun sahte versiyonlarında kötü amaçlı yazılımlara rastlanmıştı. Fakat bu durumda, Google’ın WhatsApp’ın fikri mülkiyetini korumak konusundaki başarısızlığının başka bir boyutu daha var. Çünkü WhatsApp, Google’ın internet reklamcılığı alanındaki başlıca rakibi olan Facebook’a ait.

Kaynak: Fortune

3 Kasım'da, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın Google Play'de oldukça orijinal görünen bir kopyası olduğu fark edildi. Sahte WhatsApp, 1 milyondan fazla indirildi. Uygulamayı indiren kişiler ise mesajlaşma uygulaması yerine reklam dolu bir uygulamayla karşılaştı. Hacker News'e göre, geliştiricinin adından sonra koyulan görünmeyen bir boşluk sayesinde sahte WhatsApp, gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar normal görünüyordu. Bu olay, Google'ın Google Play kullanıcılarını koruma konusunda dikkatli olmadığını gözler önüne seren örneklerden sadece biri. Daha önce de mesajlaşma uygulamalarında, çocuk oyunlarında hatta Pokemon Go'nun sahte versiyonlarında kötü amaçlı yazılımlara rastlanmıştı.

1 Yorum

  • […] Aralarında Signal ve WhatsApp’ın da bulunduğu Truva atı (Trojan) bulaşmış uygulamalar tıpkı yasal uygulamalar gibi işliyor, normal şekilde mesaj alıp gönderilmesini sağlıyor. Fakat bu sahte uygulamalar aynı zamanda saldırganların fotoğraf çekmesini, konum bilgisi edinmesini, ses kaydı yapmasını ve dahasını sağlıyor. Geçtiğimiz aylarda da Google Play’de orijinaline çok benzeyen ve 1 milyondan fazla kişi tarafından indirilen sahte WhatsApp uygulaması keşfedilmişti. […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...