Sahte tıklama çiftlikleri sitelerin trafiğini şişiriyor

Düşük ücretli işçilerin günlerini internette içeriklere tıklayarak geçirdiği 'tıklama çiftlikleri' tüm dünyada büyük bir sorun haline geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Düşük ücretli işçilerin günlerini internette içeriklere tıklayarak geçirdiği ‘tıklama çiftlikleri’ tüm dünyada bir sorun haline geldi. Bazen bu çiftliklerde yüzlerce hatta binlerce akıllı telefon, trafik için ödeme yapan sitelere hizmet vermek için hazır bekliyor.

Tıklama çiftlikleri pek çok farklı amaçla kullanılabiliyor. Müşteriler bu çiftlikleri bazen LinkedIn’de bağlantı sayısını artırıp iş pazarında kendisini daha iyi göstermek için, bazen SoundCloud’da kendisini daha popüler gösterip kayıt şirketlerini etkilemek için bazen de sadece bir sitenin trafiğini artırmak için kullanabiliyor ve bu şekilde milyon Dolarlar kazanıyor.

Dev çiftlikler kuruluyor

Motherboard, yetkililerce fark edilen en son tıklama çiftliğinin Tayland’daki dev bir çiftlik olduğunu bildirdi. 500’ün üzerinde akıllı telefon bulunan çiftlikte 350 bin adet de SIM kart ele geçirildi. Ayrıca 9 bilgisayar ve 21 SIM kart okuyucunun da bu amaçla kullanıldığı görüldü.

Tıklama çiftliğinde yakalanan üç Çinli işçinin, kiraladıkları evde çalışma izni olmadan çalıştıkları belirlendi. Bangkok Post gazetesine göre Çinli bir şirket bu adamlara 150 bin Baht (yaklaşık 15 bin Lira) ödeme yaptı ve trafiği bir ayda artırmaları telefonları da temin etti. Yakalanan adamlar, bir şirketin Thailand’da sattığı Çin ürünlerinin sayısını artırmak için çalıştıklarını söyledi. Ekip, sahte sayfa görüntüleme, beğeni ve paylaşımları sosyal medya uygulaması WeChat üzerinden gerçekleştiriyordu.

The Nation adlı Nijerya gazetesinin haberine göre bu adamlar hapse atılmak yerine sınır dışı edilerek Çin’e gönderilecek.

Bu tıklama çiftliği, gerçek hayatta karşılaşılan ilk tıklama çiftliği değil. Geçtiğimiz ay Çin’de 10 binin üzerinde telefon ile işletilen dev bir tıklama çiftliği keşfedilmişti. Günümüzün internet tabanlı dünyasında, bu tarz çiftliklere olan talebin git gide daha da artması kaçınılmaz. Artık internet sitelerinin ve internette alışveriş yapan şirketlerin popülaritesine bakarken, trafiğin nereden geldiğini daha fazla düşünmekte yarar var.

Kaynak: Mashable

Düşük ücretli işçilerin günlerini internette içeriklere tıklayarak geçirdiği 'tıklama çiftlikleri' tüm dünyada bir sorun haline geldi. Bazen bu çiftliklerde yüzlerce hatta binlerce akıllı telefon, trafik için ödeme yapan sitelere hizmet vermek için hazır bekliyor. En son tıklama çiftliği Tayland'da keşfedilen dev bir çiftlik oldu. 500'ün üzerinde akıllı telefon bulunan çiftlikte 350 bin adet de SIM kart ele geçirildi. Ayrıca 9 bilgisayar ve 21 SIM kart okuyucunun da bu amaçla kullanıldığı görüldü.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği