Sağlık arşivimiz iPhone’da tutulacak

Apple, iPhone kullanıcılarının telefondaki Sağlık uygulamasından sağlık kayıtlarına tek bir dokunuşla ulaşmasını sağlayacak yeni özelliğini resmi olarak duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hayatımızın birçok alanında değişiklikler yapan Apple, sağlık kayıtlarımıza erişim yöntemimizi de değiştirmek istiyor. Şirket, iPhone’lardaki Sağlık uygulamasına eklenen yeni bir özellikle iPhone kullanıcılarının sağlık kayıtlarına tek bir dokunuşla ulaşmalarını sağlayacağını resmi olarak duyurdu.

Apple’ın böyle bir planı olduğuna dair söylentiler birkaç aydır vardı fakat yapılan açıklamayla birlikte Apple’ın sağlık hizmetleri alanında artık sadece basit bir fitness takip cihazıyla bulunmayacağı resmileşmiş oldu. Özellik önümüzdeki aylarda gelecek iOS 11.3 güncellemesiyle birlikte iPhone ve Apple Watch sahiplerine sunulacak.

Nasıl çalışıyor?

Apple, geliştirdiği yazılımın Apple Sağlık uygulamasıyla çalışmasını sağlamak için üç şirketle iş birliği yaptı. İlk beta sürümüyle birlikte belirli hastanelerdeki hastalara iPhone’larındaki Sağlık uygulaması üzerinden sağlık kayıtlarına erişme imkanı verilecek. Yazılım kurulduğu zaman Sağlık uygulaması halihazırdaki çevrimiçi kayıtlarınızla senkronize oluyor. Bütün veriler yedi farklı kategoriye ayrılıyor; alerjiler, klinik ziyaretleri, laboratuvar sonuçları, verilen ilaçlar, aşılar, sağlık durumu ve prosedür.

Sağlık kayıtlarınız güncellendikçe her bir bölüm kendi konusuyla ilişkili verileri takip edip güncelliyor. Kayıtlarınız güncellendiği zaman uygulama bildirim gönderiyor. Böylece yeni bir test sonucu girildiğinde veya yeni bir ilaç verildiğinde anında haberdar oluyorsunuz. iPhone’unuzdaki diğer bütün veriler gibi, sağlık kayıtları da şifreli şekilde saklanıyor. Ayrıca kayıtlar TouchID, şifre veya Face ID ile korunuyor.

Ne zaman kullanabileceğiz?

Uygulamayı geliştirme sürecinde Apple’ın birlikte çalıştığı 12 hastaneden birini kullanmıyorsanız bu yeni özellikten yakın zamanda faydalanmanız mümkün görünmüyor. Apple büyük hastanelerle anlaşmış olsa da daha küçük hastanelerle iş birliği yapması için zamana ihtiyacı var gibi duruyor. Yine de şirket sağlık hizmetleri alanında büyük bir değişim yapabilecek nitelikte olduğuna inanıyor olacak ki Apple COO’su Jeff Williams CNBC‘ye verdiği röportajda “Kullanıcıların kendi sağlık verilerine sahip olabildiği bir gelecek hayal ediyoruz.” dedi.

Kaynak: Mashable

Apple, iPhone kullanıcılarının telefondaki Sağlık uygulamasından sağlık kayıtlarına tek bir dokunuşla ulaşmasını sağlayacak yeni özelliğini resmi olarak duyurdu.  İlk beta sürümüyle birlikte belirli hastanelerdeki hastalara iPhone'larındaki Sağlık uygulaması üzerinden sağlık kayıtlarına erişme imkanı verilecek. Yazılım kurulduğu zaman Sağlık uygulaması halihazırdaki çevrimiçi kayıtlarınızla senkronize oluyor. Bütün veriler yedi farklı kategoriye ayrılıyor; alerjiler, klinik ziyaretleri, laboratuvar sonuçları, verilen ilaçlar, aşılar, sağlık durumu ve prosedür. Uygulamayı geliştirme sürecinde Apple'ın birlikte çalıştığı 12 hastaneden birini kullanmıyorsanız bu yeni özellikten yakın zamanda faydalanmanız mümkün görünmüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği