Sadece güneş enerjisiyle okyanusları aşmak mümkün

24 metre uzunluğundaki elektrikli yat SolarImpact, okyanusta seyahat edebilen ve güneş enerjisiyle çalışan ilk konsept yat olma özelliğini taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hızlı, sessiz ve çatısında 300 metrekarelik güneş paneli var… 24 metre uzunluğundaki elektrikli yat SolarImpact, okyanusta seyahat edebilen ve güneş enerjisiyle çalışan ilk konsept yat olma özelliğini taşıyor. 800 kWh bataryası araca 10 saatlik gezinti kapasitesi sunuyor. Yatın üzerinde güneş oldukça bu kapasite artırılabilir.

Hiç durmadan Dünya’yı turlamak mümkün

SolarImpact’in dev güneş panelleri, yatın yukarıya bakan yüzeylerinin çoğunu kaplıyor ve yeterince güneş görürse günde 320 kWh enerji toplayabiliyor. Eğer yatı çok düşük hızda kullanırsanız güneş panellerini tek enerji kaynağı olarak kullanabilirsiniz. 70 ton ağırlığında alüminyumdan bir dev gibi duran yatın 1000 kW tam elektrikli motoru 22 not (40 km/h) hıza ulaşabilse de sadece güneş enerjisini kullanıyorsanız, sürekli hareket etmeye devam edebilmeniz için 5 not (9 km/h) hızı aşmamanız gerekiyor. Bu hızda Dünya’nın etrafını dolaşmanız -eğer karalar olmasaydı- 6 ay sürerdi. Hızlanmak isterseniz bu kez bataryanız yeterli gelmeyecektir.

Karşılaştıracak olursak, benzer boyutlarda sıradan bir yat, 10 not (18,5 km/h) hızda bir saat seyahat etmek için 100 litre yakıt harcıyor. Bu rakamlar, 24 metre yatı olan birinin gözünü korkutacak rakamlar değil. Ancak “Bir yat ne kadar doğa dostu olabilir?” sorusunun yanıtını arıyorsanız cevap: SolarImpact kadar.

Bu yat ‘süperyat’ kategorisine girmiyor çünkü SolarImpact 24 metre uzunluğuyla, bazı ülkelerde daimi mürettebat bulundurma zorunluluğu bulunan yatlardan biraz daha kısa kalıyor.

Yedek motorlar

Yatta ayrıca, gezintiniz sırasında güneşin kendini göstermemesi durumunda kullanılmak üzere ili adet 65 kW’lık dizel motorlar da mevcut. Yapay zeka destekli otomatik sürüş sistemleri sayesinde yat tek bir kişi tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu boyutta bir yat için, kontrol paneli oldukça basit görünüyor.

SolarImpact ayrıca ilginç bir sabitleme teknolojisi kullanıyor. Su seviyesinin altında kalan, torpido şekilli, ikili tekne bölümü bir yandan diğer yana sürüklenmeyi yüzde 90 oranında azaltıyor. Böylece yüksek dalgalar arasında da konforlu bir yolculuk yapmak mümkün. Yatın iç kısmı da tahmin edeceğiniz gibi lüks bir şekilde donatılmış. 10 yolcu ve mürettebat için lüks konaklama imkanları bulunuyor.

Konsept yat, Cannes Yat Festivali’nde tanıtıldı. Muhtemel alıcılar için yatın 3D modeli de tanıtımda yer aldı.

Kaynak: New Atlas

24 metre uzunluğundaki elektrikli yat SolarImpact, okyanusta seyahat edebilen ve güneş enerjisiyle çalışan ilk konsept yat olma özelliğini taşıyor. 800 kWh bataryası araca 10 saatlik gezinti kapasitesi sunuyor. Yatın üzerinde güneş oldukça bu kapasite artırılabilir. Güneş olmadığı durumlarda ise yedek dizel motorlar devreye sokulabiliyor. SolarImpact düşük bir hızda kullanıldığında, sadece güneş enerjisinden yararlanarak hiç durmadan seyahat edebiliyor. Tabii bunun için güneşin gökyüzünden kaybolmaması gerek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği