Ruh haline göre KFC menüsü önerisi

Çinli arama motoru şirketi Baidu, fast food zinciri KFC ile yaptığı ortak çalışmada, müşterilerin yüz ifadesine göre öneride bulunan bir sistem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu, KFC ile bir teknoloji iş birliği yapıyor (evet, kızarmış tavuk satan KFC’yle). Çinli arama devi, KFC’nin Pekin’deki bir şubesinde, müşterilerin yüz ifadelerine bakarak yaşı, cinsiyeti ve ruh haline göre öneride bulunan bir sistem kullanacak.

Akıllı restoran çalışmaları

Restoran ayrıca masalara yapıştırılan çıkartmalar aracılığıyla artırılmış gerçeklik oyunları da sunuyor ancak bu hizmet Pekin’deki 300 farklı KFC şubesinde de bulunuyor. Yüz tanıma teknolojisi ise sadece bu restoranda denenen bir yöntem. Baidu daha önce de Şanghay’daki bir başka KFC şubesinde, müşterilerin siparişlerini alabilen bir robot çalışan ile de deneme yapmıştı.

Baidu’nun yüz tanıma teknolojisi ise müşterinin siparişine karar vermesine yardımcı olmak için tasarlanmış. Baidu’nun açıklamasına göre sistem 20’li yaşlarının başında olduğunu tespit ettiği bir erkek müşteriye ‘çıtır tavuk hamburger, tavuk kanatları ve kola’ önerirken 50’lerinde bir kadın müşteriye kahvaltı için ‘yulaf lapası ve soya sütü’ önerebiliyor.

Müşteriler hoşlanmayabilir

Biraz ön yargılı gibi görünen bu öneriler bazı müşterileri rahatsız edebilir. Diyet ürünler tavsiye edilen müşteriler, şişman olduklarının ima edildiğini düşünerek sinirlenebilirler. Ancak nihayetinde bunlar sadece birer öneri. Müşteriler yine dilediği ürünü satın alma konusunda özgür.

Önceki müşterilerinin profillerini de hatırlayan sistem, tekrar gelen müşterilere önceki tercihlerini de öneriler arasında sunuyor. Bir fast food restoranının yüzünüzün görüntüsüne ve yiyecek tercihlerinizin listesine sahip olması da müşterileri rahatsız edecek bir başka durum olabilir.

Bu uygulama şimdilik sadece bir restoranda kullanılıyor. Daha sonra diğer restoranlara yayılıp yayılmayacağı henüz netlik kazanmış değil. Eğer kasa başında karar verirken zorlanan ve yardıma ihtiyaç duyan biriyseniz bu uygulamanın yaygınlaşması işinizi kolaylaştırabilir.

Kaynak: Tech Crunch

Çin'in Google'ı olarak bilinen Baidu, KFC ile bir teknoloji iş birliği yapıyor. Çinli arama devi, KFC'nin Pekin'deki bir şubesinde, müşterilerin yüz ifadelerine bakarak yaşı, cinsiyeti ve ruh haline göre öneride bulunan bir sistem kullanacak. Akıllı restoran konusunda daha önce de bazı çalışmalar yürüten iki şirket, yeni sistem sayesinde 20'li yaşlarının başında olduğunu tespit ettiği bir erkek müşteriye 'çıtır tavuk hamburger, tavuk kanatları ve kola' önerirken 50'lerinde bir kadın müşteriye kahvaltı için 'yulaf lapası ve soya sütü' önerebilecek. Müşterilerin önerilerin içeriğinden rahatsız olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalı. Diyet ürün önerilen müşteri, şişman olduğunun ima edildiğini düşünebilir. Ayrıca müşterilerin bilgilerini ve tercihlerini kaydedip daha sonra aynı müşteriyi tanıyabilen sistem, mahremiyet konusunda da sorun yaratabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği