Robotların can düşmanı: gençler!

EmTech Dijital Konferansı'na katılan iki konuşmacı, robotların gün geçtikçe daha güvenilir iş arkadaşları ve hizmet sağlayıcıları haline geldiğine dair örnekler sundu. Ancak bugün robotların karşı karşıya olduğu en büyük tehlike belki de en akla gelmeyen kişilerden oluşuyor: gençler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

MIT Technology Review‘un San Francisco’da düzenlenen yıllık EmTech Dijital Konferansı’nda konuşan Bossa Nova Robotics şirketinden Martin Hitch, Bossa Nova robotlarının nasıl Pensilvanya kırsalındaki bir Walmart mağazasından Kaliforniya’dan Arkansas’a kadar 50 büyük mağazanın rafları arasında dolaşacak seviyeye geldiğini anlattı.

Bossa Nova robotları rafları tarayıp buluta bilgi gönderiyor. Raflarda neyin eksik olduğuna ya da yanlış etiketlenmiş ürün olup olmadığına dair gönderilen bu bilgiler, bir satış asistanının raflar arasında gezinip her bir ürünü elle taraması derdini ortadan kaldırıyor. Hitch “Yani günün sonunda, basit sorunları çözüyoruz.” diyor. Çözülen sorunlar basit olabilir ama Bossa Nova’nın elinde ciddi miktarda veri var. Şirketin robotları bugüne kadar 6 bin 320 saat otonom navigasyon yaptı, 3 bin 600 kilometre mesafe kat etti, 117 bin reyon taradı ve 395 milyon görsel işledi.

Hitch ve Bossa Nova’nın uzun vadede karşı karşıya olduğu bazı sorunlar da var tabii ki. Örneğin robotların insanlarla olan etkileşiminin sorunsuz şekilde sürdüğüne emin olmak. Hitch, başlangıçta bazı mağaza çalışanlarının robotların herhangi bir fiziksel tehdit oluşturmadığını kabul etme konusunda isteksiz davrandığını söylüyor. Ancak insan çalışanların zamanla mekanik iş arkadaşlarına ısındıklarını ve robotlara Megan ya da Küçük Eric gibi isimler taktığını da belirtiyor.

Ayrıca robotlar son kilometre problemi gibi biraz daha zor sorunları çözmeyi de öğreniyor. Aynı konferansta konuşan Robby Technologies CEO’su ve kurucu ortağı Rui Li, 70 litre kadar içecek taşıyabilen tekerlekli soğutucu robotu Robby 2.0’nun bir videosunu gösterdi. Robot, karşısına çıkan yayalara “Afedersiniz.” diyor. İnsanlar önünden çekildiğinde ise “Teşekkür ederim.” şeklinde yanıt veriyor. Li, robotları daha kibar hale getirmenin yanı sıra kaldırımın tek bir tarafını kullanacak şekilde eğitildiklerini de söyledi. Li “Robotların davranışındaki bu basit değişiklik büyük bir sorunu çözdü.” diyor.

Robby 2.0, daha az arkadaş canlısı bir insan etkileşimiyle donatıldı: eğer birisi robotun içini açmaya çalışırsa alarm çalıyor ve neler olup bittiğini anlamak için robotun kamerası uzaktan açılabiliyor. Bu robotların gerçek dünyada karşılaşabileceği en büyük düşmanlar ise tahmin edilmesi en zor grup: gençler. Hitch, alışveriş yapan gençlerin Walmart’taki robotları tekmelediğini ve hatta alışveriş arabalarıyla robotlara çarptıklarını söylüyor.  Toplum, Bossa Nova ve Robby Technologies’inki gibi robotlara alışıldıkça bu tür tepkilerin de azalacağı tahmin ediliyor. Ancak Hitch, o zamana dek robotları bu tehlikeleri göz önünde bulundurarak tasarlamak gibi basit bir çözüm benimsenmesini uygun görüyor.

Kaynak: Technology Review

Bossa Nova Robotics şirketinden Martin Hitch ve Robby Technologies şirketinden Rui Li, MIT Technology Review'un San Francisco'da düzenlenen yıllık EmTech Dijital Konferansı'na katıldı. Şirketlerinin yaptığı çalışmalardan bahseden konuşmacılar, günümüzde robotların karşı karşıya olduğu en büyük tehdidin gençlerin yaptığı zorbalıklar olduğunu belirtti. Bir Walmart mağazasında alışveriş yapan gençlerin robotları tekmelediğini ve alışveriş arabalarını robotların üzerine sürdüğünü söyleyen Martin Hitch, gençlere robotları sabote etmemeyi öğretmeye çalışmaktansa robotları bu gibi tehlikeleri göz önünde bulundurarak tasarlamayı daha uygun bulduğunu ifade etti.

2 Yorum

    • Hitch, alışveriş yapan gençlerin Walmart’taki robotları tekmelediğini ve hatta alışveriş arabalarıyla robotlara çarptıklarını söylüyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği