Robotlar 60 bin işçiyi ‘yedi’

Apple'ın da tedarikçiliğini yapan Tayvan merkezli Foxconn şirketi, Çin'deki fabrikalarında çalışan 60 bin kişiyi işten çıkarıp yerine robotları yerleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en büyük yüksek teknoloji üretim merkezlerinden birisi olan Kunshan‘da, şirketler işçilik maliyetini düşürmek amacıyla fabrikalarını robotlarla donatıyor. Çin’in en büyük kenti Şangay’ın hemen dışında bulunan Kunshan bölgesinde, aralarında Apple’ın tedarikçisi Foxconn‘un da bulunduğu 35 Tayvan şirketinin geçtiğimiz yıl yapay zeka geliştirmelerine toplam 600 milyon doların üzerinde para harcadığı ifade ediliyor.

Kunshan yönetiminin halkla ilişkiler departmanı başkanı Xu Yulian “Foxconn yeni robotların gelmesiyle işçi gücünü 110 binden 50 bine düşürdü. Bu işlem sayesinde işçilik maliyetlerinden tasarruf sağladı. Daha fazla şirket de bu yola başvurabilir.” diye konuştu.

Hükumetin araştırmalarına göre Kunshan’da faaliyet gösteren 600 kadar büyük şirketin de benzer planları olduğu ifade ediliyor.

Foxconn haberleri doğruladı

Bu iddialarla ilgili 25 Mayıs günü açıklama yapan Foxconn “Çin’de Kunshan bölgesindeki fabrikalarımızda gerçekleştirdiğimiz otomasyon operasyonları ile ilgili haberleri takip ediyoruz. Foxconn olarak üretim işlemlerimizi otomatize etmek için yıllardır yatırımlar doğrulayabiliriz.” diyerek haberlerin gerçek olduğunu ifade etti. Açıklamada robotların gelişiyle kaç kişinin işten çıkarıldığına yer verilmedi.

Açıklama şu şekilde devam etti: “Robotik ve otomasyon çalışmalarımız her üretim aşamasının ihtiyaçları ve bizim ürünlerin kalitesini daima geliştirme çabamız ile şekillenmektedir. Bugün pek çok fabrikamızda robotik mühendisliği ve diğer yenilikçi üretim teknolojilerini, daha önce işçilerimiz tarafından yapılan tekrar eden görevleri gerçekleştirmesi için kullanıyoruz. Ayrıca çalışanlarımızın, üretim aşamasının, ar-ge, işlem kontrolü ve kalite kontrolü gibi daha yüksek değer katan bölümlerinde görev almasını sağlıyoruz.”

Foxconn’un böylesine köklü bir değişimde gitmesi Kunshan bölgesinde pek çok farklı şirketin de böyle bir hamle yapmasına ve bir iş kaybı dalgası oluşmasına yol açabilir. Güneydeki Shenzhen bölgesinin de bu dalganın bir sonraki hedefi olabileceği düşünülüyor.

Tayvan merkezli Foxconn’un 2015 yılında Çin’de 1,4 milyon işçisi bulunuyordu.

electronics-factory-in-s-b05abb0

Çin'de 1,4 milyon işçisi bulunan yüksek teknoloji üretim şirketi Foxconn, fabrikalarındaki üretim maliyetini düşürmek amacıyla üretim aşamasında kullanılmak üzere robotlar satın aldı. Otomasyon çalışmalarının ardından 60 bin kişinin işten çıkarıldığı ifade ediliyor. Bu hamlenin ardından bölgede faaliyet gösteren diğer şirketlerin de benzer yatırımlar yapabileceği ve bir işsizlik dalgası oluşabileceği tahmin ediliyor. Foxconn otomasyon faaliyetini doğrularken rakam vermekten kaçındı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği